אילו משחקים גורמים לכם לחשוב על העלילה?

דיונים על משחקים, אמולטורים וכל מה שקשור ברטרו גיימינג - ארקייד וקונסולות
שלח תגובה
יצחק בומרנג
מתקדם
מתקדם

אילו משחקים גורמים לכם לחשוב על העלילה?

שליחה על ידי יצחק בומרנג »

(אזהרה:המאמר שלפניכם מכיל רמות פלצנות גבוהות, המדע קובע כי פלצנות מסוכנת לבריאות ( :lol: )

האמת, חשבתי על זה אחרי שראיתי את הסרטון הזה (אגב, הסרטון שווה צפייה בפני עצמו):
[video]http://www.google.co.il/url?sa=t&rct=j& ... bs.1,d.bGE[/video]

עכשיו חשבתי על זה ולפי דעתי השאלה אם משחקי וידאו הם אומנות היא בהחלט שאלה רחבה מאוד, ואפילו די סובייקטיבית כי כמו שהוא אמר בהתחלה טכנית כל דבר יכול להיחשב לאמנות, עכשיו השאלה הספציפית יותר היא האם משחקי וידאו הם אומנות גבוהה/אומנות אמיתית, עכשיו משחקי וידאו בהחלט מורכבים מאומנות:אומנות ויזאולית ומוסיקה, הרי כבר במשחקי וידאו אפילו ממשחקים ישנים ראינו נופים יפים ואהבנו את מה שראינו על המסך, וכמובן זה שמוסיקה במשחקי וידאו היא אומנות בפני עצמה כבר כולם יודעים, הרבה מאוד מנגינות ממשחקים הם יצירות אומנות לכל דבר ובהחלט עומדות בסטנדרטים של מוסיקה "אמיתית" ומוסיקה מסרטים, אבל אני חושב שהאלמנט הכי חשוב לזה העלילה, האם משחקי וידאו יכולים לספר סיפורים שיהיה לנו אכפת מהם?
עכשיו הנטייה הטבעית כמובן לשייך את המשחקים האלו לשתי קטגוריות:משחקים ישנים שבהם בסך הכל דמות עוברת מצד אחד של המסך לצד השני ואין שום סיפור ומשחקים חדשים שהם סרט אינטרקטיבי, אבל אנחנו כאן בפורום יודעים שזה לא כל כך נכון, כבר מהימים המוקדמים של משחקי הוידאו הם ניסו לספר סיפור, אפילו ב"שובר לבנים" אני זוכר שבהתחלה הראו שהקו הזה שאתה זורק איתו את הכדור אל הלבנים?אז זה בעצם חלק מספינת חלל, אני לא צוחק.
אז זה נראה כאילו המשחקים הישנים ניסו לשלב עלילה כדי להסביר קצת את המשחק אבל לא באמת עלילה טובה בגלל המגבלות הטכניות, עכשיו כשאני חושב על משחקי וידאו ישנים שגרמו לזה שבאמת יהיה אכפת לי מהעלילה ישר עולים לי בראש "chrono trigger" וסדרת "קסטלווניה", עכשיו, ניסיתי לחשוב מה יש במשחקים האלו שגורם לי לחשוב על העלילה שבמשחקים אחרים אין, או לפחות, אין בשבילי, הרי ני אוהב הרבה משחקים אחרים כמו מטרויד ומגה מן ומריו וסוניק וסטאר פוקס, אבל למה לא אכפת לי כל כך מהעלילה של המשחקים האלו וכן אכפת לי מהעלילה של chrono trigger וקסטלווניה?עכשיו דבר ראשון חשבתי על זה שהם מעניינים אותי בדרך שונה:כרונו טריגר קורא לי להתעניין בעלילה ובטקסט שמופיע על המסך, אבל בקסטלווניה לעומת זאת אני מתעניין בעלילה שלא מופיעה על המסך:מי היה הבלמונט הראשון, מה הסיפור של המשפחה זאת, מאיפה הגיע השוט, המשחקים האלו גרמו לי לחפש תשובות לשאלות האלו, וחיפשתי אותם בספרי ההוראות של המשחקים, באינטרנט, ולפעמים אפילו במשחקים עצמם, ואז הבנתי למה זה גרם לי להתעניין בהם:בקסטלווניה התעניינתי כל כך בעלילה בגלל הרעיון של הסדרה:משפחה עם נשק שעובר מדור לדור וגורלם להילחם ברשע עד סוף הדורות, הרעיון של משפחה שנלחמת לנצח מעלה שאלות רבות וזה מה שגרם לי להתעניין בעלילה, הרעיון, בchrono trigger לעומת זאת נקשרתי לדמויות שראיתי על המסך, זאת אומרת, בסרט או בסדרה אתה לא רוצה לראות את דמויות/גיבורים מפסידים כי נקשרת אליהם ואתה לא רוצה לראות אותם סובלים, במשחק לעומת זאת אתה לא רוצה לראות את הדמות/גיבור מפסיד כי אם הוא מפסיד, אתה מפסיד, ובכרונו טריגר הם משלבים את זה, אתה לא רווצה לראות את הדמויות מפסידות כי נקשרת אליהן וגם בגלל שאתה לא רוצה להפסיד, וזה קשה מאוד לעשות, לתת אישיות מעניינת ולגרום לך באמת לאהוב דמויות שהם בסך הכל אנימצייה של כמה סנטימטרים בלי קול, כמובן מה שעניין אותי במשחק הזה לא היו רק הדמויות, זה היה גם העיצוב של המשחק, המוסיקה, וכמובן העלילה עצמה, עם תפניות ומהלכים והידיעה שכל מה שאתה עושה במשחק משפיע על הגורל שלך ושל אחרים.
אז, לסיכום, אולי משחקי וידאו הם באמת יותר מבידור שטותי, כנראה שמשחקי וידאו באמת יכולים לספר סיפור מעניין ומרגש, וגם אם יש משחקים שהם שעה של לירות לכל הצדדים, תמיד יהיו את המשחקים שיגרמו לך לחשוב.
עד כאן המסקנות שלי (ותודה שסבלתם אותם :roll: ), מה המשחקים שגרמו לכם להתעניין בעלילה ובכלל מה דעתכם על הנושא?
Ax=Battler
אדמין
אדמין
יצירת קשר:

Re: אילו משחקים גורמים לכם לחשוב על העלילה?

שליחה על ידי Ax=Battler »

מבחינת עלילה אני חושב שצריך להבדיל בין משחקי תפקידים (כמו כרונו טריגר, פנטזי סטאר, קווסטים למחשב וכד') למשחקי פעולה/ הרפתקאה/ מכות ששם טיבעי שסיפור העלילה מאד מוגבל.
השאלה האם אני חושב על עלילה של משחק הרפתקאות כרוכה בהתקשרות שלי עם הפרוטגוניסט (הדמות הראשית) ו/או עם הסביבה.
דוגמה קלאסית לקשר עם הפרוטגוניסט היא וונדר בוי 3 לעומת סופר מאריו. אני נקשרתי לילד עם החרב שיוצא להילחם במפלצות משמעותית יותר ממה שנקשרתי לשרברב שיוצא להציל נסיכה גנרית. לכן רציתי לדעת עליו יותר, אך העולם העלילתי היה מוגבל כפי שהוא מוגבל ברוב משחקי הפלטפורמה.
דוגמה קלאסית לסקרנות עלילתית בגלל הסביבה היא סטריטס אוף רייג' לעומת גולדן אקס. שני משחקי מכות מאד דומים במכניקה שלהם אבל שונים בתפאורה. את שניהם אני מאד אוהב, אבל אני משמעותית יותר מתלהב מסיפור הרקע של גולדן אקס בעיקר בגלל שהמשחק מאד מזכיר את סידרת קונאן הברברי שאהבתי בתור ילד.
דוגמה לניסיון שילוב של משחק תפקידים עם פעולה היא סידרת זלדה. ה"החיקוי" של סגה לזלדה היה גולדן אקס וואריור מראה ניסיון לבצע מעבר ממשחק מכות לינארי למשחק תפקידים בעולם פתוח. אני אישית מאד אהבתי אותו, למרות שמרבית הדעות עליו היו בינוניות.
dj_anubis
מאסטר
מאסטר

שליחה על ידי dj_anubis »

אני לא התחברתי אף פעם לקווסטים (אלה שניסיתי לשחק נתעתי יחסית מהר) ו-RPG אבל בוודאות אני יכול להגיד שסדרת המשחקים שהכי אהבתי ונקשרתי אליהם הכי הרבה זאת סדרת GTA

מעבר למשחקיות הממש טובה, יש שם עלילה שתמיד גרמה לי להיות סקרן לגבי מה יקרה בהמשך

אני מאמין שיש עוד משחקים בסגנון שהם לא רעים בכלל אולי MASS EFFECT וסדרת FALLOUT
gushacha
יועץ
יועץ

שליחה על ידי gushacha »

עבורי סדרת Quest For Glory הייתה סדרת המשחקים שהכי נקשרתי לדמות.
המשחקים הם גם שילוב של קווסט וגם RPG ואפשר לייבא את הדמות ממשחק למשחק.
R A V E N
אדמין
אדמין
יצירת קשר:

שליחה על ידי R A V E N »

אין הרבה משחקים שאני מתחבר ממש לעלילה כמו למשל בסרט טוב וגם אין הרבה שאני מתחבר לדמויות
אבל כן יש כמה והם בין האהובים עלי
SNATCHER
CHRONNO TRIGGER
FINAL FANTASY 7
סדרת METAL GEAR SOLID
RESIDENT EVIL 2
FAHRENHEIT \ INDIGO PROPHECY
HEAVY RAIN
משחק "סדרה" WALKING DEAD
LAST OF US
גם סדרת MASS EFFECT אבל קצת אבדתי עניין בו לקראת הסוף
ויש גם משחקי "אווירה" כמו לדוגמה ICO המדהים, שאין במשחק בכלל עלילה אלא רק אווירה והיא מספרת לך עלילה לא פחות מכל משחק שכתבתי הרגע
ועוד כמה שאני לא זוכר כרגע

הדמות שהכי נקשרתי מכל משחק אי פעם זה SNAKE מסדרת METAL GEAR SOLID

חוץ מזה אני כמעט ולא מתחבר לעלילות במשחקים עד כדי כך שאני כבר כמעט ולא מקשיב למה שקורה במשחק
בעייני 99% מעלילות במשחקים זה שטות מוחלטת שלא מתקרבת לשום סרט ואני אחד שחולה על סרטים
היום בדרך כלל אני משחק רק בשביל הגיימפליי, אלא אם זה משחק ממש מיוחד כמו שציינתי למעלה

דרך אגב אני בהחלט מקשר את המושג "משחקי אומנות" למשחקים שמספרים לך את כל הסיפור דרך האווירה והעיצוב עצמו
זה באמת אומנות ואתה הכי מתחבר למשחקים כאלה
הנה לדוגמה עוד כמה שאווירה בהם מדהימה ומספרת את כל הסיפור
כפי שכתבתי כבר קודם - ICO של פלייסטיישן2
SHADOW OF THE COLOSSUS
GOD OF WAR
LIMBO
BATMAN ARKHAM CITY
משחקי RAYMAN החדשים
MARIO GALAXY

בשבילי גיימפליי ואווירה במשחק זה הדברים הכי חשובים
תמונה
jackiabu
מאסטר
מאסטר

שליחה על ידי jackiabu »

אותי זה לא כל כך מעניין עלילה למישחק. בעבר זה היה חשוב לי...ההיתי פריק של משחקי קוווסט מההוביט בספקטרום 48K

תמונה

אחרי זה המון קווסטים באמיגה ההיתי משחק המון. כמו אחד הגדולים...אי הקופים.

תמונה

אבל היום כבר עייפתי מכל הקווסטים למינהם.תן לי סגנון של CALL OF DUTY ....ו ghostn goblin וארקיידים ישנים למינהם...
שלח תגובה