E3 2017 – האקסקלוסיביים של הפלייסטיישן

הכנס של סוני ל E3 2017 היה דל בצורה כמעט מגוכחת מבחינת רמת הפקה, בקונטרסט גמור לשואו המדהים של מייקרוסופט יום לפני. סוני פשוט הקרינו טריילר אחרי טריילר, עם מעט מאד תוכן אחר למעט מילים ספורות מנשיא סוני אינטראקטיב, שון ליידן, שהיה אגב היחיד שעלה על הבמה. אבל זה לא מה שחשוב – מה שחשוב באמת הוא שהמשחקים נראו מושקעים מאד, ולעומתם הרוסטר של מייקרוסופט נראה יותר כמו אסופה של משחקי אינדי. לא שיש בזה משהו רע, אבל אם רוצים להמם את הקהל – צריך משחקי AAA מרשימים.

אמנם האקסקלוסיביים שהוצגו בכנס העני משהו של סוני היו ברובם דמואים מתקדמים יותר של משחקים שהוצגו כבר ב E3 2016, אבל הם עדיין נראו ממש טוב – הנה האקסקלוסיביים המרשימים והמעניינים שסוני הציגה בכנס שלה E3 2017:

Horizon Zero Dawn – The Frozen Wilds – הרחבה למשחק אולי המרשים ביותר שיצא לפלייסטיישן 4 שנה שעברה. זהו אמנם לא משחק מלא, אבל הורייזון הפך מהר מאד להיות אחד האקסקלוסיביים החשובים ביותר על הפלייסטיישן 4.

Uncharted Lost Legacy – בניגוד להרחבה המעניינת שהוצגה להורייזון, כאן מדובר במשחק בפני עצמו ולא DLC למשחק המדהים של נאטי דוג משנה שעברה. לוסט לגאסי הוא טייק פמיניסטי (נדרש?) לאנצ'רטד 4 שמשום מה נראה לי מעט פחות מעניין.

Days Gone – נראה כמו שהסרט World War Z אמור היה להיות. והמשחק הזה – כמו גם אקסקלוסיביים כמו הורייזון שכאמור יזכה עד סוף השנה ל DLC חדש – הוא למה פלייסטיישן מנצחת בגדול בדור הזה, לאקסבוקס פשוט אין אקסקלוסיביים עם קמפיינים ברמת הפקה כה גבוהה. יש לזכור שהוא הוצג לראשונה לפני שנה ונראה טוב אפילו יותר משצפיתי, ממש ברמה של Last of Us. ואפרופו Last 2 הוא לא הוזכר אפילו במילה :/

Shadow of the Colossus – משחק ה PS2 הפנומנלי הזה יקבל רימסטר שני על הרימסטר המעולה שיצא כבר ל PS3, וש Digital Foundry קראו לו "הסטנדרט של איך צריך לעשות רימסטר". נראה שהחידוש מעשיר את המשחק בגרפיקה יפהפיה, אבל לא בטוח האם יהיה בו חידוש מבחינת הגיימפליי בן ה 12 שנים.

God of War – בהמשך לטיזר המדהים משנה שעברה, ראינו שוב איך שקרייטוס הולך להתחיל טרילוגיה חדשה – נורדית הפעם – ואיתו יהיה בנו שיתפקד כחלק אינטגרלי מהגייפליי, בדומה ללאסט אוף אס. אחרי שחיסל את הליגה היוונית, הוא בא להשמיד גם את ליגת האלים הסקנדינבית 🙂 המשחק צפוי לצאת לשמחת כולם בתחילת 2018.

Detroit – Become Human – יותר סרט אינטראקטיבי מאשר משחק – הסיפור הוא על מנהיג אנדרואידים שמחליט למרוד באנושות, והמשחק משופע בצמתי החלטה בהם צריך לבחור בין אלימות לפאציפיזם. נראה מרשים גרפית, אבל לא ברור איך בדיוק יהיה הגיימפליי, האם זהו ניסיון נוסף בסרטים אינטראקטיביים דוגמת Heave Rain על ה PS3?

Spider-Man – באטמן ארקהם בגירסה צבעונית לכל המשפחה. המשחק הזה כנראה הולך להיות PG-13, אבל מלבד זה שספיידי לאט באמת הורג אף אחד, מציל את כולם ובאופן כללי מתנהג כמו בחור נורא נחמד, ספיידרמן נראה פשוט מדהים, הן בגרפיקה והן בגיימפליי! אכן, שון ליידן צדק כשאמר לפני הדמו Enjoy the Ride.

בגיזרת הפלייסטיישן VR הוצג אלדר סקרולס סקיירים שהוא די מתאים להיות משחק VR, אבל אני תוהה איך משחקים במשחק תפקידים כל כך ארוך שדורש עשרות (אם לא מאות) שעות עם קסדת VR כל הזמן על הראש? לא ברור, אבל מלבד סקיירים הוצגו עוד כמה משחקי VR מרשימים יותר או פחות, וכאן יש לציין שמייקרוסופט מצידה ולפחות לעת עתה מתעלמת לחלוטין מ VR, ואני לא בטוח שזה רעיון כל כך גרוע, עסקית לפחות.

ולסיכום – למרות שמה שסוני הציגה לא כל כך חידש או הפתיע, ללא ספק פלייסטיישן עדיין שולטת בגזרת האקסקלוסיביים עם משחקי סינגל פלייר ברמות הפקה הוליוודיות ואף יותר מכך. ולמרות כנס עלוב למדי ובלי שום חומרה חדשה – אני מכריז עליה (שוב…) כמנצחת הברורה בקרב האקסקלוסיביים בדור השמיני של הקונסולות. אני באמת לא רואה איך מייקרוסופט, עם האקסקלוסיביים עליהם היא הכריזה עד כה, נותנת פייט אמיתי.

עוד המון תמונות ממסיבות העיתונאים של E3 2017 ומהתערוכה עצמה אפשר לראות באלבום הפליקר.

שיתוף הפוסט