You are currently viewing אודות מגזין פריק המקורי והבלוג שאתם קוראים עכשיו

אודות מגזין פריק המקורי והבלוג שאתם קוראים עכשיו

  • קטגוריה:פריק

מגזין פריק נוסד על ידי רמי שיר, עורך עיתון הילדים הידוע "אצבעוני", שתיפקד כעורך מגזין פריק מיום היווסדו ועד יומו האחרון. פריק היה ירחון על משחקי מחשב ומשחקי וידאו שיצא לאור לראשונה באוקטובר 1992. כשהוא מציג כתבות מעניינות יותר ותוכן טוב יותר, עבר פריק את יריבו הוותיק "וויז" (שהיה מעין מגזין מכירות של רשת באג) מבחינת תפוצה והשיג גם תוצאות עיסקיות בהתאם. בשיאו הגיע פריק ליותר מ 15,000 מנויים, הישג חסר תקדים למגאזין נישה מסוגו בארץ. מגזין "זומביט" ויורשו "קליק" גם הם לא היו תחרות רצינית לפריק.

בעקבות עלייה תלולה בפופולאריות של אתרי אינטרנט העוסקים במשחקי וידאו והמיתון הכלל עולמי בתחום ההוצאה לאור של מגזינים מודפסים, גורמים שפגעו אנושות במכירות, הוחלט לסגור את המגזין, וגליון 99 אשר יצא לאור ביולי 2001 היה הופעתו המודפסת האחרונה של פריק.

אפשר לקרוא אונליין סריקות גליונות רבים של פריק ב"מאגר המגזינים הישנים".
עוד מקורות תמצאו בפוסט על כך בפורום.

דבר העורך בגליון הראשון

 

וקצת עלי…
אני אבי פישמן ואני גיימר עוד מילדותי המוקדמת בשנות השמונים, אז שיחקתי בעיקר על הקומודור 64 והסגה מסטר סיסטם. בתחילת שנות התשעים השתדרגתי לקונסולות ה 16 ביט של סגה ונינטנדו, ותנו לי להגיד לכם – כל כך אהבתי אותן! (ובמיוחד את המגה דרייב). אהבתי במיוחד גם לקרוא עליהן ועל המשחקים שלהן במגזינים, בעיקר באנגלית אבל גם קצת בעברית, עד שהתעוררה אצלי תשוקת הכתיבה, ורציתי גם אני לכתוב עליהן.
לא הייתי צריך לחפש יותר מדי איפה לכתוב. בתחילת שנות התשעים היו בארץ שני מגזינים עיקריים: וויז מבית באג שהיה מעל הכל מקדם מכירות של רשת החנויות, ופריק מבית אצבעוני. כן, היה גם את מגזין התוכנית המיתולוגית זומביט (שדרך אגב, כתבתי גם שם תקופה קצרה…), אבל ללא ספק המגזין הכי "רציני" היה פריק. וכך יצא, שבאמצע שנות התשעים התחלתי לעבוד שם ככתב פרילנסר.
בהתחלה כתבתי בעיקר על משחקים למערכת ה 3DO, כאשר את המערכת היקרה הזו (אז היא עלתה יותר מ 2000 ₪) קיבלתי מהחברה המייבאת לשם סקירת משחקים וקידום מכירות ושיווק המערכת בארץ. בשלב מאוחר יותר רכשתי קונסולת סוני פלייסטיישן והתחלתי לכתוב על משחקים למערכת זו. את המשחקים השגתי מחנות שנמצאה בקירבת ביתי (מגה סאן סנטר בקניון הזהב) שבתמורה קיבלה פרסום בגוף הכתבה. לגלריית הכתבות שלי במגזין פריק –>


או אז מגזין פריק נסגר…
אחרי שעברתי את הצבא, הטיול, האוניברסיטה בארץ, האוניברסיטה בחו"ל, כמה מקומות עבודה, וכשהתחלתי להתבסס מבחינת קריירה, נזכרתי שתמיד אהבתי לכתוב על משחקים. אז החלטתי לחזור לתחביב הישן שלי.
בלוג זה הוא אבולוציה של אתר VGפריק המקורי, שהתמקד בעיקר באמולטורים. במשך שנים רבות האתר לא עודכן יותר מדי, והמשיך להיות מתוחזק בעיקר כדי לתמוך בפורום ובקהילת הגיימרים שלו (קהילה שלצערי כבר עברה כמעט כולה לפייסבוק). אז עשיתי לו הסבה לבלוג רטרו גיימינג 🙂 ותרשו לי לומר שזה יצא לא רע בכלל.

אני משתדל להשקיע בכתבות כאן, הן בתוכן* והן בתפיסות המסך ובטריילרים.
ולי רק נותר לקוות שאתם תאהבו לקרוא לפחות כמו שאני אהבתי לכתוב אותן.

*בניגוד למבקרי משחקים רבים, אני מקפיד לשחק ולסיים כל משחק שאני כותב עליו.
ובונוס קטן לסיום: ערוץ היוטיוב "יאללה בלאגן" של דימה חריטונוב העלה ראיון עם רמי שיר שנסוב כולו סביב מגאזין פריק. קראו וצפו בו כאן.