You are currently viewing הדיפאד הטוב ביותר שכסף יכול לקנות

הדיפאד הטוב ביותר שכסף יכול לקנות

כבר זמן מה תכננתי לרכוש שלט חדש לפיסי. כמובן שהאופציה הראשונה והטבעית היתה פשוט ללכת על שלט ה Xbox Series שהושק במקביל לקונסולות האקסבוקס החדשות. אבל אז נתקלתי בליין השלטים של 8BitDo ובביקורות המהללות עליהם, והחלטתי – לראשונה מזה שנים רבות – לרכוש שלט שהוא לא מקורי של אקסבוקס או פלייסטיישן. הלכתי על ה Pro 2 שכבר יותר מחודש הוא השלט העיקרי שלי על הפיסי… ויש לי הרבה דברים להגיד על זה.

שלט ה"פרו 2" של 8BitDo הוא האבולוציה של סדרת השלטים הוותיקה ביותר שלהם, סדרה שהתחילה כקלון של שלט הסופר נינטנדו הקלאסי, ועברה כמה איטרציות עד שהגיעה לתצורה הנוכחית. מכיוון ששנים רבות העדפתי שלטים מקוריים, מרבית ההשוואה בסקירה תהיה מול השלטים שמגיעים עם האקסבוקס One והפלייסטיישן 4, וגם קצת מול שלט הפרו הרשמי של הנינטנדו סוויץ'.

אני בראש ובראשונה רטרו גיימר, ולכן הדבר שהכי מעניין אותי בשלט זה הדיפאד (D-Pad). בואו נתבונן קודם על הדיפאדים של שלטי האקסבוקס והפלייסטיישן ונעמוד על השוני ביניהם.
בשלט הפלייסטיישן הדיפאד נמצא בצד השמאלי במיקום סימטרי למיקום הכפתורים ובהתאם גם הוא מורכב מארבעה כפתורי חיצים נפרדים. ההרגשה שלו היא רכה מעט וזה שהוא "מפורק" לארבעה חלקים לא נותן הרגשה "דיפאדית" במיוחד.
בשלט האקסבוקס הדיפאד ממוקם יחסית במרכז היכן שנמצא הסטיק השמאלי בשלט הפלייסטיישן. זה נותן לשלט מראה "א-סימטרי" ודורש מהשחקן לשלוח את האגודל השמאלי קצת יותר פנימה לתוך השלט כדי להגיע אליו. לעומת שלט הפלייסטיישן, הדיפאד של האקסבוקס הוא מיקשה אחת בצורת פלוס והוא פחות רך והרבה יותר "קליקי".
הדיפאד בשלט הפרו של הנינטנדו סוויץ' דומה במיקום שלו לזה של שלט האקסבוקס, ואילו הדיפאד של הפרו 2 של 8BitDo ממוקם בדומה מיקומו בשלט הפלייסטיישן.
לדעתי מבין שני השלטים של האקסבוקס והפלייסטיישן, הדיפאד של שלט האקסבוקס הוא טוב יותר. אבל הדיפאד של הפרו 2 הוא טוב ממנו. בהתאם לאיטרציות הראשונות בסדרת הפרו של 8BitDo, הפרו 2 מזכיר מאד את השלט המקורי של הסופר נינטנדו, לא רק בצורת האקס הקלאסית של הדיפאד אלא גם בצורה ואף בתחושה הכללית שלו. הדיפאד של הפרו 2 עשוי מפלסטיק מחוספס, הלחיצות עליו אינן "קליקיות" והוא קשוח למדי ללחיצה, מה שמשווה לו עמידות שתעמוד בסשן גיימינג אגרסיבי. המיקום הסימטרי של הדיפאד מול הכפתורים גם הוא עדיף לדעתי על המבנה הא-סימטרי של שלט האקסבוקס ושלט הפרו של הסוויץ'.

במהלך הבדיקה של השלט שיחקתי באלכס קיד DX שהשליטה בו די נוראית ודיפאד איכותי ומדויק הוא חובה. בנוסף שיחקתי בהאנטדאון שהוא משחק מהיר ואינטנסיבי שהרבה פעמים גורם לך ללחוץ על הדיפאד חזק יותר ממה שהתכוונת. הדיפאד תיפקד מעולה בשני משחקי הפלטפורמה השונים האלה, ונתן הרגשה רטרואית נפלאה שהמתחרים הפופולאריים שלו לא כל כך הצליחו לתת.

אוקי, אז הדיפאד של הפרו 2 הוא מצויין, אבל מה עם המרכיבים המודרניים יותר שלו – הסטיקים והטריגרים? איך הם בהשוואה לשלטים המקוריים של סוני, מיקרוסופט ונינטנדו? כדי לבדוק אותם שיחקתי ב Jedi Fallen Order (שהוא משחק סינגל פלייר, כי צריך להיות קצת משוגע כדי לשחק תחרותית על פיסי עם שלט…) ברמת קושי גבוהה. חלונות הזמן להדוף התקפה או להתחמקות הם קטנים והשלט חייב להיות מדוייק ורספונסיבי. מצאתי את הסטיקים רגישים ומדוייקים והם עשו את העבודה היטב. עם זאת, קשה לי לראות כאן יתרון מהותי לפרו 2. הוא בנוי מצויין, הכפתורים שלו כמו גם הסטיקים והטריגרים האנלוגים מרגישים מצויין והם מדוייקים מאד, שזה בפועל מה שחשוב, אבל אני נוטה לתת כאן עדיפות מסויימת (אם כי לא משמעותית) לצורה הפיזית של הטריגרים וכפתורי הכתף של שלט האקסבוקס.

אז למה לדעתי הפרו 2 הוא טוב יותר משלט האקסבוקס (ולצורך הדיון, גם משלט הפלייסטיישן ושלט הפרו של הסוויץ')?
למרות שהפרו 2 הוא מוצר שמתאים בראש ובראשונה לנינטנדו סוויץ', וגם סימון הכפתורים שלו הוא בהתאם, הוא עובד היטב עם פלטפורמות אחרות ובראשן הפיסי. הוא מותאם גם למכשירי אנדרואיד, למחשבי מק, והוא כולל פרוטוקול חיבור X input (לפיסי) וגם D input (למכשירים ישנים יותר וגם לאנדרואיד). אפשר להחליף את מוד החיבור באמצעות מתג ייעודי בגב השלט, שזה נוח מאד. יש לציין שלפרו 2 אין תאימות רשמית עם קונסולות אקסבוקס או פלייסטיישן.
בגב המכשיר אפשר למצוא גם שני כפתורי פעולה דומים לאלו שבשלטי ה Elite של מיקרוסופט ותוספת ה Back Button האופציונלית של שלט הפלייסטיישן 4. אני אישית מוצא כפתורים אחוריים בשלט מאד שימושיים, במיוחד כתחליף ללחיצה על הסטיקים, שהיא פעולה גורמת לשחיקה מואצת שלהם. ב Jedi Fallen Order הכפתורים אחוריים שימושיים במיוחד, לדוגמה בקרבות מול הרבה אויבים כשצריך גם לרוץ וגם להחליף מיקוד על אויב אחר הרבה פעמים ומהר, שתי פעולות שמצריכות לחיצה על הסטיקים ועכשיו אפשר לבצע אותן בצורה הרבה יותר יעילה ואפקטיבית. כפתורים אחוריים משום מה עוד לא הגיעו למיינסטרים והם עדיין פיצ'ר מתקדם שצריך לשלם עליו אקסטרה, אבל הם מובנים בפרו 2 וזה יתרון ענק.
לפרו 2 יש חיבור USB C שמשמש גם להטענה של הסוללה המודולארית שלו, שאם מתעורר הצורך אפשר להחליף אותה בקלות בשתי סוללות AA רגילות/נטענות. זו גמישות שאין בשום שלט אחר, לא של האקסבוקס שכלל לא כולל סוללה נטענת, ולא של הפלייסטיישן או הסוויץ' שכוללים סוללות נטענות מובנות וקשות להחלפה.
והדובדבן שבקצפת – לפרו 2 יש אפליקצייה למובייל (ולפיסי) שמאפשרת בנייה ושמירה של עד שלושה פרופילים שונים הכוללים, בין היתר: שינוי ייעוד של כל כפתור, בניית פונקציות מאקרו כולל תזמון לחיצות, שינוי הרגישות ואזורים מתים של הטריגרים והסטיקים ועוד. מצאתי את גירסאת האנדרואיד של האפליקציה הייעודית הזאת ידידותית ויציבה בצורה מפתיעה.

אם כן, שלט הפרו 2 של 8BitDo כולל כנראה את הדיפאד הטוב ביותר מאז זה של שלט הסופר נינטנדו, הוא כולל פיצ'רים שימושיים מאד שלא תמצאו בשלטים המקוריים של שלוש הקונסולות הגדולות, והוא עושה את הכל ברמה שלא נופלת מהם במאומה. מבחינת איכות החומרים והבנייה הוא בליגה של הגדולים, ואולי אפילו מעליה.
אז כמה הוא עולה? הפרו 2 הוא לא שלט "מקורי" ואולי זו הסיבה שהתמחור שלו הוא תחרותי למדי: $50. בחו"ל הוא עולה $10 פחות מהשלט הבסיסי של האקסבוקס, ו $20 פחות מהשלטים של הפלייסטיישן והסוויץ'. ובגלל שבארץ המחירים גבוהים בהרבה מאלו שבחו"ל, בפועל בישראל פער המחירים לטובת הפרו 2 הוא גדול יותר.

אני רכשתי את הפרו 2 בחנות הרשמית של 8BitDo באליקספרס. הוא מגיע בשלושה צבעים: שחור, אפור פלייסטיישן 1 ואפור גיימבוי. אם אתם מחפשים שלט חדש לסוויץ' או לפיסי – ובמיוחד אם אתם משחקים משחקי רטרו, משחקי אינדי או ניו-רטרו ב 2D – החיפוש שלכם הסתיים.