You are currently viewing משחק השנה 2017: Wonder Boy the Dragon's Trap

משחק השנה 2017: Wonder Boy the Dragon's Trap

כתבתי כבר על וונדר בוי וסדרת "עולם המפלצות" של סגה. ובזמנו סיימתי את הכתבה הזאת עם אייטם קטן על משחק שהיה אז בפיתוח והתיימר להיות רימייק HD לעולם המפלצות 2 הידוע במערב כוונדר בוי 3 מלכודת הדרקון, ושיצא במקור לקונסולות ה 8 ביט של סגה. אז כשהמשחק הזה יצא סוף סוף התברר שהוא מדהים!

רבים, כולל עבדכם, מחשיבים את מלכודת הדרקון כמשחק עולם המפלצות הטוב ביותר שיצא. הוא כלל מעבר של וונדר בוי בין צורות שונות – אדם, דרקון, עכבר, פירנה, אריה ונשר – עם משחקיות ייחודית לכל אחת מהן, כמו גם עולם פתוח בסגנון "מטרואידוואניה", עוד לפני שזה היה דבר. מלכודת הדרקון הציג משחקיות פלטפורמה מצויינת, פאזלים ושליטה מעולה, במיוחד לתקופה בה הוא יצא בסוף שנות השמונים. הוא זכה למעמד של משחק קאלט בקרב מעריצי המסטר סיסטם, אבל מעולם לא זכה לעדנה מחודשת.
שני חבר'ה צרפתים – עומר קורנו ובן פיקה מהסטודיו Lizardcube – החליטו לעשות משהו בעניין ולפתח רימייק ברזולוציה גבוהה של המשחק. ולא סתם רימייק, אלא אחד שיעמוד במבחן הזמן לפחות כמו המשחק אותו הוא מחדש שיצא לפני כ 30 שנה…


אכן, רימייק מלכודת הדרקון הוא משחק שנעשה מאהבה וזה ניכר בכל רגע שמשחקים בו. הגרפיקה כולה, הרקעים וכל הספרייטים, צויירה ביד והמוזיקה היא הקלטות סטודיו של וריאציות על מוזיקת המשחק המקורי המנוגנות על כלי נגינה אמיתיים. החוויה יפהפיה ואוטנטית ונראה שגם עוד שנים רבות היא תהיה מיוחדת וכיפית. כי בניגוד לגרפיקה פוליגונית, ספרייטים מפוקסלים שומרים על האיכות הגרפית שלהם לאורך זמן, אבל ספרייטים מצויירים ביד הם כבר כמעט אלמותיים.

כפי שציינתי כבר בכתבה על סדרת עולם המפלצות, רימייק מלכודת הדרקון משתמש באלגוריתם הגיימפליי של המשחק המקורי ולכן – למעט הגרפיקה והסאונד – הוא העתק כמעט מושלם שלו. למעשה המשחק הזה כל כך נאמן למקור עד שהמפתחים כללו מנגנון מעבר מהיר בין גרפיקת הרימייק לגרפיקה המפוקסלת המקורית בלחיצת כפתור, שזה פיצ'ר חמוד מאד שהשתמשתי בו יותר ממה שאהיה מוכן להודות. אבל זו לא חוכמה, אני בקטע של פיקסלים גדולים ויש לי בלוג רטרו גיימינג… 🙂 יש לציין אבל שהתצוגה המפוקסלת היא בגירסה מעט שונה מזו של המשחק המקורי: התפריט שונה במקצת וכולל אייקון של הקסם הנבחר, ויחס התצוגה 16:9 מתאים למסכים מודרניים לעומת המשחק המקורי שתוכנן לטלויזיות ישנות והיה ביחס תצוגה 4:3.

בנוסף למעברים בין הגרפיקה המקורית לרימייק, ניתן גם לעבור בלחיצת כפתור בין הפסקולים. זה קצת יותר מעניין כי למשחק המקורי היו למעשה שני פסקולים. הראשון רץ על ה PSG שהיה מעבד הסאונד הסטנדרטי של המסטר סיסטם, והוא נשמע כמו משחק מסטר סיסטם טיפוסי – צפצפני ומעצבן. אבל הפסקול השני רץ על שבב ה"סאונד FM", והפסקול הזה נשמע הרבה הרבה יותר טוב! למעשה, אני אישית מעדיף את פסקול שבב ה FM אפילו על המוזיקה המחודשת של הרימייק.

למרות שמדובר ברימייק נאמן ביותר, עדיין יש שלוש נקודות שוני. הראשונה היא שאפשר לשחק גם ב"וונדר גירל", שזה באמת חמוד מאד אבל חוץ משינוי קל בספרייט של צורת האדם של וונדר גירל באמת שאין שום השפעה אחרת על המשחק. נקודת השוני השניה היא בתוספת של "דרגת קושי גבוהה" שמכניסה אלמנט של מגבלת זמן – זה היה מעצבן ב Monster World 1 (שנקרא במערב Wonderboy in Monster Land או וונדר בוי 2) וזה מעצבן גם כאן.
אבל נקודת השוני השלישית והמהותית יותר היא שיטת דירוג הכריזמה. דירוג הכריזמה במשחק המקורי השתנה לפי הצורה הנוכחית של הדמות שלכם ולפי השריון אותו היא לבשה, אבל בעיקר לפי מספר אבני הצ'ארם שאספתם. העניין הוא שכדי לפתוח את האפשרות לרכוש ציודים הכרחיים מסויימים צריך היה להיות עם דירוג כריזמה מסוים. אפשר היה לצבור עד 99 אבני צ'ארם, אבל הן היו דרופים נדירים ביותר. למעשה הן היו כל כך נדירות עד שהגריינדינג שהיה כרוך באיסוף שלהן היה די מתסכל, עד כדי כך שבגירסה לגיימגיר – שיצאה כשנתיים אחרי – מערכת דירוג הכריזמה הוסרה לחלוטין.

אז הרימייק הסיר גם כן את מערכת הכריזמה, אבל לא לחלוטין… כי עדיין יש אפשרות להשיג שש אבני צ'ארם, אחת לכל צורה של וונדר בוי. אבל כאן האבנים האלה הן לא סתם דרופים נדירים ואקראיים, אלא ניתן להשיג אותן בשישה מיני שלבים אשר נקראים The Unknown – שלב אחד לכל אחת מהצורות. אלו הם בקלות האתגרים הקשים ביותר במשחק, שמעולם לא נחשב למאתגר במיוחד, וקשה למצוא אותם כמעט כמו שקשה לעבור אותם. אין צורך להשלים את האזורים האלה כדי להשלים את המשחק, אבל אם הצלחתם לצבור לפחות חמש אבנים תוכלו לרכוש את החרב החזקה ביותר במשחק, ה Gallic Sword שהיא חזקה אפילו יותר מה Legendary Sword.

אני אישית מאד נהניתי מהשלבים הנסתרים האלה, ובאמת שכאן תמצאו את התלונה היחידה שלי על המשחק – הוא קצר מדי, והרימייק הזה פיספס לדעתי הזדמנות להוסיף אזורים ושלבים חדשים על אלו המקוריים.

!Go Play
רימייק מלכודת הדרקון יצא כמעט על כל פלטפורמת גיימינג, כולל כל הקונסולות, ווינדוז פיסי ואפילו מק ולינוקס! הוא עולה רשמית $20 וגם לפני מבצעים לדעתי הוא נותן אחלה תמורה למחיר. אה, והוא יצא גם למובייל… :/