You are currently viewing XBox One S נגד PS4 Pro

XBox One S נגד PS4 Pro

אתמול הציגה סוני את ה PS4 Pro – עדכון 'אמצע מחזור חיים' של הפלייסטיישן 4. בתערוכת E3 2016 שהתקיימה ביוני הציגה מייקרוסופט את ה XBox One S – האקסבוקס החזקה ביותר, עד להגעת הסקורפיו בעוד כשנה. לכאורה אין פה כל כך תחרות. לא בטוח. בואו נשווה את שתי ספינות הדגל האלה.

הקונסולות המקוריות שהוצגו ב 2013 היו די דומות והכילו רכיבי פיסי סטנדרטיים, עם עדיפות קטנה ל CPU של ה XBox One ועדיפות מסויימת ל GPU של ה PS4. ההבדלים בין שני רענוני 'אמצע מחזור חיים' של האקסבוקס והפלייסטיישן גדולים בהרבה מאלו של קודמיהם:
ה Pro היא עדכון מהותי של ה PS4 ואמורה להחזיק את החזית של סוני בדור הקונסולות הנוכחי בעצם עד יציאת ה PS5.
ה One S היא במובן מסויים קונסולת ביניים עד להגעת האקסבוקס סקורפיו (שמתוכננת לצאת לקראת החגים ב 2017, עוד שנה וקצת) שאמורה להיות עוצמתית בהרבה, אך בהתאם גם יקרה בהרבה.
אז מכיוון שהיום מצב מלחמת הקונסולות קצת מסובך, הנה הנסיון שלי להכניס קצת סדר בקרבות העיקריים בין הקונסולות המובילות:

חומרה
ה Pro קיבל שדרוג משמעותי ל CPU ול GPU בעוד שה One S זכה להמהרה בסיסית בלבד של ה GPU. ה Pro מבוסס על פלטפורמת פולאריס החדשה של AMD, שכרטיסי הפיסי שלה הם מסדרת 400. ה One S מבוסס עדיין (כמו ה PS4 הרגיל) על כרטיסי טאהיטי שכרטיסי הפיסי שלה הם מסדרת 200. תכלס, אין מה להשוות – ה Pro חזק פי שלושה מה One S. ניצחון לפלייסטיישן.

תמיכה ב HDR
שתי הקונסולות מציגות HDR או High Dynamic Range (צבעים דינאמיים יותר) בשיטת HDR10 (המתחרה של שיטת Dolby Vision), אבל את השדרוג הויזואלי המשמעותי הזה אפשר יהיה לראות רק עם מסך שתומך טכנית ב HDR10. ונכון לזמן כתיבת שורות אלה מדובר במסכים חדשים ויקרים מאד. תיקו.

רזולוציית UHD
ה Pro מסוגל להריץ משחקים ב 4K (הכינוי ה"עממי" ל UHD, או רזולוציית 2160×3840 פיקסלים) אבל לא באמת… סוני פיתחה שיטת Upscale מתוחכמת שמבוססת על אקסטרפולציה של משטחי 2×2 פיקסלים והפיכתם למשטחים של 4×4 פיקסלים תוך שמירה על חדות. אכן, האפסקייל הזה הוא שדרוג גרפי מרשים מאד, אם כי חשוב להדגיש שלא מדובר בגרפיקת 4K מלאה. ה One S מבצעת גם כן אפסקייל ל 4K, אך עם אלגוריתם פשוט יותר שדורש פחות משאבי מערכת, ובהתאם התוצאה על המסך פחות מרשימה. ניצחון לפלייסטיישן.

כונן Ultra HD Blu-Ray
שתי הקונסולות תומכות ברזולוציית 4K בהצגת וידאו, אלא שבעוד שה Xbox One מכיל נגן בלו ריי UHD, ה PS4 פרו כולל כונן בלו ריי רגיל בלבד. זה די מפתיע, בהתחשב בכך שסוני היא מהמנועים העיקריים של טכנולוגיית הבלו ריי, והייתה חלוצת ההטמעה של מדיית הבלו ריי עוד עם השקת הפלייסטיישן 3. אפשר להתווכח על עד כמה כונן הבלוריי UHD אכן הכרחי כיום כשמדיות פיזיות, ובראשן הדיסקים, נמצאות בתהליך הכחדה מואץ, אבל זה עדיין נחשב ניצחון לאקסבוקס.

עיצוב
זו נקודה סובייקטיבית משהו, אבל מעט מאד לא יסכימו עם הקביעה שהפלייסטיישן 4 המקורי היה מכשיר הרבה יותר יפה ויעיל (ספק כח פנימי!) מהמתחרה שלו ממייקרוסופט. אבל נראה שבעוד שה One S זכתה בעדכון מרשים מאד ביחס לעיצוב המחריד של ה One המקורית, ה Pro עברה סוג של רגרסיה והיא (לדעתי) בקלות הקונסולה הכעורה מבין השתיים. ניצחון לאקסבוקס.

שלט
השלט של ה One S עודכן (איכות בניה, שימוש בבלוטות' סטנדרטי) והוא כעת שווה ערך לשלט ה PS4. השלט של ה Pro עבר עדכון מינורי ביותר (הטאצ'פאד עשוי מפלסטיק שקוף וכך אפשר לראות את צבע הלד גם מלמעלה…). תיקו.

מחיר
בארה"ב ה Xbox One S זולה ב $100 לעומת ה PS4 Pro. לא ידוע מתי ה Pro תגיע רשמית לישראל ומה יהיה המחיר המדויק שלה כאן, אך סביר להניח שהיא תהיה יקרה באותו יחס (כ 30%-40% יותר). ניצחון לאקסבוקס.

משחקים
בסופו של יום המשחקים הם העיקר. גם לסוני וגם למייקרוסופט יש אקסקלוסיביים מרשימים שימנפו את היכולות החדשות (בעיקר HDR ואפסקייל ל 4K). סוני הציגה אתמול דמואים מרשימים מאד של Horizon Zero Dawn ו Days Gone ואני מת לראות איך God of War 4 יראה על ה Pro. מייקרוסופט תוציא בקרוב מאד את Gears of War 4, Forza Horizon 3 וב 2017 ייצא גם Scalebound המגניב שמפותח ע"י Platinum Games.
שתי הקונסולות כוללות תאימות מלאה עם המשחקים של קודמותיהן, ואף משפרות את חלקם במידה, אם רשמית (במקרה של ה Pro) או לא רשמית. ולבסוף, גם סוני וגם מייקרוסופט הבטיחו שכל המשחקים החדשים שיצאו יעבדו גם על האיטרציות הראשונות של האקסבוקס One והפלייסטיישן 4, למרות שמן הסתם הם ירוצו עליהן בצורה פחות מרשימה. בקיצור, תיקו.

סיכום
אם כן, ה One S מנצחת בנקודות. למי שרוכש קונסולה בעיקר לפיפא ו/או PES, ויש הרבה כאלה, ה One S תתן את התמורה הטובה ביותר. לעומת זאת, ובגלל העדיפות הטכנית הברורה שלה, ה Pro תהיה פופולארית יותר בקרב גיימרים שהם יותר "הארדקור". אבל על המסקנה הזאת מעיב צל כבד בדמות האקסבוקס סקורפיו, ויתכן מאד שעוד שנה עם יציאת הקונסולה המפלצתית הזאת – התמונה תתהפך.
מתלבטים מה לעשות? – אני אישית מציע לשקול רכישה של גיימינג פיסי 🙂