חובה לשחק: Dragon's Crown

מהמפתחים של Princess Crown לסגה סאטורן (1997), Odin Sphere לסוני פלייסטיישן 2 (2007) ו Muramasa the Demon Blade לנינטנדו ווי (2009) – הגיע ב 2013 המשחק המדהים ביותר שלהם עד כה – Dragon's Crown בלעדית לקונסולות של סוני (PS3 ו Vita). זה היה המשחק הראשון שקניתי ל PS3, ולמעשה הוא הגיע בדואר לפני שהקונסולה עצמה הגיעה! כן, עד כדי כך רציתי אותו! הנה למה:


Vanillaware נוסדה ב 2002 ע"י קבוצת מפתחים שעבדו ב Atlus על המשחק Princess Crown שיצא ב 1997 לסגה סאטורן. Princess Crown היה נקודת אור ויזואלית בין כל הזבל הפוליגוני הפרימיטיבי של אמצע שנות התשעים. גיימספוט אמרו עליו בזמנו שאם חשבתם שקסטלוואניה "סימפוניית הלילה" הוא אחת מפסגות משחקי ה 2D (ואכן הוא כזה), אז תדעו שהוא כלום לעומת האיכות הויזואלית של "כתר הנסיכה". לצערי הרב המשחק המקורי, כמו גם הגירסה שלו מ 2005 על ה PSP, יצאו אקסקלוסיבית ביפן, ובגלל שהוא כולל הרבה טקסט – חווית המשחק נפגמת אם אינך קורא יפנית. עם זאת, אם אתם מרגישים הרפתקנים במיוחד, אתם יכולים לנסות לשחק בו יחד עם התרגום המושקע שפורסם באינטרנט, ואז ירד מהאינטרנט, ואז עלה שוב באמצעות Archive.org. בהצלחה עם זה 🙂

הפיתוח של Dragon's Crown החל קונספטואלית בסוף הניינטיז לאחר כתר הנסיכה, והמשחק היה אמור להיות המשך רוחני שלו ולצאת בכלל על הסגה דרימקאסט, אך בפועל העבודה עליו החלה רק ב 2009 לאחר סיומו של המשחק Muramasa לנינטנדו ווי. כתר הדרקון הוא מעין שילוב של גיימפליי ממשחקי ה Hack & Slash של תחילת הניינטיז ומערכות Loot אינסופיות סטייל Diablo ו Borderlands. לא מפתיע שמי שעומד בראש Vanillaware וכל הפרוייקטים שלה, ג'ורג' קאמיטני, עבד בעבר בקאפקום על המשחק D&D Tower of Doom ומעיד על עצמו שתמיד היה בקטע של משחקים כמו גולדן אקס ו The King of Dragons. בחור לעניין.

הקטע של Vanillaware הוא לבדל את עצמם עם הסגנון הגרפי הייחודי שלהם. החברה פיתחה מנוע גרפי ייחודי דמוי פלאש שמאפשר אנימצייה חלקה במיוחד של ספרייטים ענקיים והחלקת מסך מפורטת שנותנת תחושה של 3D. כמעט כל תפיסת מסך של גיימפליי מרוב משחקי החברה נראית כמו ציור שמן קלאסי. קל וחומר בכתר הדרקון. המשחק הזה פשוט יפהפה – הרקעים, החלקת המסך, האפקטים, ומעל כולם – הספרייטים של הדמויות, האויבים והבוסים. אפשר להרעיף על הגרפיקה סופרלטיבים עד מחר, אבל מספיק להתבונן בתפיסות המסך כאן כדי להבין שמדובר פה במשהו מיוחד.

Dragon's Crown מתיימר להיות משחק תפקידים/פעולה, ואכן יש לו גיימפליי עמוק בהשוואה למשחקי H&S מהניינטיז, אבל אפשר לטעון שלא מספיק בהשוואה למשחקים מהשנים האחרונות. יש עיר אחת במשחק אשר ממנה יוצאים לשלבים השונים. סה"כ ישנם תשעה שלבים, כאשר לכל שלב 2 מסלולים, ובסוף כל מסלול מחכה (הפתעה!) בוס. יש המון מיקרו משימות ששולחות את השחקן שוב ושוב לאותו שלב, ומשימות-על לחיסול הבוסים בכל שלב לקראת הקרב הסופי עם הדרקון. כאמור, השלבים פשוט יפהפיים ונראים כמו ציורים מספרי "רומח הדרקון", וזה עוד מבלי לדבר על הדמויות הססגוניות שפוגשים בדרך. אכן, האמנים שעבדו על המשחק לא התביישו לתאר את גוף הדמויות בצורה כמעט אירוטית. אפשר לאהוב את זה ואפשר (אני מניח) פחות לאהוב את זה, אבל אי אפשר להתעלם מהיופי ומתשומת הלב לפרטים של היצירות המדהימות האלה.

המשחק כולל שש (!) דמויות: מחציתן לוחמות פנים אל פנים (האמזונה, הלוחם והגמד), ומחציתן יורות התקפות מרחוק (המכשף, הקוסמת והעלפית עם חץ וקשת). הקרבות במסך מהירים ולפרקים מאד עמוסים, אבל המשחק אינו קשה וגם אם מתתי פה ושם נדיר שקרה שהועפתי מהשלב. יש אפשרות לאפשר לשחקנים אחרים אונליין להצטרף למשימות, וזה מומלץ כי בדרך זו יש סיכויים גבוהים יותר להשיג אוצרות טובים (דרגות A ו S). אם אתם לא ממש בעניין של משחקי אונליין, אפשר גם לצרף לחבורה דמויות AI שמצאתם את עצמותיהם בשלבים קודמים והחייתם אותן במקדש.
יש גם מערכת של סמלים קסומים שקומבינציות שונות של כל שלושה מהם גורמות לאפקט (מינורי בלבד…) כזה או אחר, ויש גם מערכת מיומנויות מסועפת למדי. אבל בסופו של יום מדובר במשחק עם גיימפליי אולדסקול מובהק, וזה מה שמאפיין אותו יותר מכל – Good old fashioned Hack & Slash – וזה גם הופך אותו לאבן-חן של ממש לשחקני רטרו!

!Go Play

המשחק יצא במקור בלעדית לקונסולות של סוני, ה PS3 וה Vita,  ומאוחר יותר בפורט 4K ל PS4. לכן אפשר לרכוש אותו רק ב Playstation Network, או כעותק פיזי שהוא מומלץ הרבה יותר 🙂

מקווה שנהנתם מהקריאה 🙂 עשיתם כבר לייק לדף VGFreak בפייסבוק?

דברו על פוסט זה ועל רטרו גיימינג בכלל בפורום!

שיתוף הכתבה