You are currently viewing אסטריקס ואובליקס (לא ממש) מכפכפים את כולם

אסטריקס ואובליקס (לא ממש) מכפכפים את כולם

אסטריקס היה הקומיקס הראשון שקראתי באדיקות, כנראה בגלל שהספריה העירונית שהייתי מנוי בה כילד לא החזיקה אף קומיקס אחר… אבל הוא היה פשוט מעולה, ומאז הספרים הבודדים שיצאו בעברית – שאת כל אחד מהם קראתי בערך מאה פעמים – אני מחשיב את עצמי כמעריץ מושבע של אסטריקס ואובליקס: הגאלים שלמרות ההבדל העצום במימדי הגוף שלהם, האף שלהם הוא באותו גודל 🙂

מכיוון שאהבתי את הקומיקס כל כך, הייתי כמובן גם חזק בקטע של משחקי הוידאו המבוססים עליו. במיוחד אהבתי את אסטריקס על המסטר סיסטם שהוא משחק פלטפורמה מעולה, ולא בכדי כי הוא פותח ע"י אותם המפתחים של טירת האשליות ואלכס קיד בעולמו של שינובי. ובגזרת משחקי הארקייד היה את משחק הארקייד "אסטריקס" של קונאמי מ 1992, שהוא נאמן לספרים עד כמה שמשחק מכות ארקיידי מסוגל להיות.
לכן שמחתי מאד לגלות שמשחק הארקייד הזה מקבל המשך רוחני עם טריילר מרשים, שהבטיח גרפיקת קומיקס מצויירת ב HD ומשחקיות ביטאמאפ קלאסית. המשחק פותח ע"י Mr. Nutz Studio שהיו אחראים על הרימיייק היפהפה של משחק הארקייד הידוע טוקי ועל הרימייק הקצת פחות מוצלח של ג'ו ומק, ומופץ ע"י אותה חברת הפצה Microids.

המשחק יצא בשלהי 2021 ולצערי נתן רק 50% ממה שהבטיח, אבל מה שהוא כן נתן הוא עשה את זה בצורה הכי טובה שיש. הגרפיקה של Asterix and Obelix: Slap Them All היא לא פחות ממדהימה. אין שום אפשרות שאני יכול לחשוב עליה אשר בה המשחק הזה היה נראה טוב יותר, פשוט אין. הוא ממש נראה כאילו הקומיקס האהוב קם לחיים!
לא רק הגיבורים אסטריקס ואובליקס מצויירים בצורה מושלמת עם אנימציה מרשימה, כולל תנועות מיוחדות שנלקחו הישר מהקומיקס, גם האויבים נראים וזזים פשוט מצויין, והרקעים הם צבעוניים, מפורטים ויפהפיים. אמן הקומיקס המקורי של אסטריקס, אלברט אודרזו, היה גאה לראות את המשחק הזה, אני בטוח.
מבחינת סאונד, הדיבוב הוא נחמד ודי מגוון – אסטריקס ואובליקס נותנים לפעמים הערות חמודות על מה שקורה על המסך. עם זאת, הצעקות של האויבים מציקות למדי וגם המוזיקה לא ממש מעניינת ודי נשכחת, והסאונד של ההתקפות והפגיעות באויבים (או בחפצים) הוא עמום וחלש וממש לא מתאים למשחק מכות. בדיוק הפוך מסאונד המכות ה"אימפקטי" בסטריטס אוף רייג' 4 לדוגמה.

אבל הבעיה הגדולה באמת של המשחק היפהפה הזה היא הגיימפליי הארקיידי הפשטני והכל כך חוזר על עצמו. זהו פחות משחק ביטאמאפ ארקיידי קלאסי, ויותר משחק של "ניהול קהל". פעמים רבות יש על המסך המון אויבים שמקובצים יחד וכשמתקיפים אותם אז הם כולם חוטפים בבת אחת ואחרי שכולם נופלים על הרצפה צריך להתמקם מחדש (לרוב באמצעות תנועת הסתערות לצד השני) כדי לתקוף את כל הקבוצה שוב, ולחזור על כך שלוש-ארבע פעמים. בדרך זו אפשר לעבור את מרבית השלבים במשחק.
אכן, במשחק היפהפה הזה יש מעט מאד טקטיקה, והאויבים המסכנים בקושי מאגפים אותך. עם זאת, אם אויב כן מצליח לפגוע בך אז מוצגת אנימציית פגיעה אשר במהלכה הגיבור חשוף לתקיפות נוספות, ובגלל שמדובר בקבוצות גדולות של אויבים אז לפעמים כל שאר ההתקפות שלהם מצליחות גם כן לפגוע וככה אפשר לאבד תוך שניה חצי ממד החיים שלך בצורה הכי זולה שיש.
בנוסף לגיימפליי הפשטני, האויבים, השלבים והבוסים חוזרים על עצמם שוב ושוב ושוב עד כדי כך שהמשחק פשוט מעייף, ואת זה אומר מישהו שאוהב ממש גם את הקומיקס וגם ביטאמאפ-ים… טוב, לפחות אפשר לשחק את אובליקס ואת אסטריקס ביחד עם חבר, או אם משחקים לבד אפשר להחליף ביניהם בלחיצת כפתור.

!Go Play
Asterix and Obelix: Slap Them All זמין על כל הקונסולות במחיר מוגזם מעט של $30. משום מה על הפיסי הוא עולה $5 פחות, אבל גם זה מחיר גבוה מדי לדעתי. המשחק הזה הוא באמת יפהפה, ולכן אני אבין אם מעריצים מושבעים של אסטריקס ירוצו לרכוש אותו, אבל כל השאר עדיף להם לחכות למבצעים עמוקים, אם בכלל.