You are currently viewing קצר – Final Vendetta

קצר – Final Vendetta

כבר כתבתי על הסטודיו הבריטי Bitmap Bureau שמתמחה במשחקי ארקייד ארקיידיים במיוחד, כלומר משחקי פיקסל-ארט קשים וקצרים. הסטודיו התמקד עד היום בעיקר במשחקי יריות, אבל עם המשחק החדש שלהם "פיינל וונדטה" הם יצאו מהקופסה ויצרו משחק מכות רחוב ארקיידי כמו שהם יודעים לעשות – קצר ומאתגר.

השם Final Vendetta נלקח (כנראה) מ Final Fight (קאפקום 1989) ו Vendetta (קונאמי 1991). הראשון הוא אחד ממשחקי המכות רחוב הידועים ביותר מאולמות הארקייד, ואילו השני הוא משחק איזוטרי הרבה יותר ולמרות שהוא פחות מוכר אני דווקא אוהב במיוחד. בתקופה האחרונה יצאו לא מעט משחקי מכות רחוב ניו-רטרו, כמו: Mayhem Brawler ו Fight'N Rage הלא רעים, וכמובן סטריטס אוף רייג' 4 המדהים. אבל לא הייתי קורא לאף אחד מהם משחק ארקייד הארדקור ברמה של פיינל וונדטה שלא נותן לך אפילו אפשרות להמשיך אם התשת את כל הפסילות שלך. כן, אין במשחק הזה Continues. בכלל.
ודרך אגב, אם במשחקי מכות רחוב אחרים עסקינן, באותו היום שבו יצא פיינל וונדטה יצא גם צבי הנינג'ה: נקמתו של שרדר, וזה לא העיתוי הטוב ביותר בהינתן ההייפ המטורף (והדי מוצדק…) שהיה סביב צבי הנינג'ה החדש.

בדומה למשחק אולי הידוע ביותר של הסטודיו, Xeno Crisis, שיצא כמחסנית משחק על קונסולות רטרו כמו המגה דרייב והניאו-גיאו, גם Final Vendetta צפוי לצאת על הניאו-גיאו. וזה די מתאים, כי הגרפיקה היא מאד ניאו-גיאו והמשחק מזכיר קצת משחק מכות רחוב על הקונסולה בשם Mutation Nation, במיוחד בדרך שבה מוצגים אויבים שמתקרבים אל המסך מהרקע.

מבחינת גיימפליי, פיינל וונדטה לא מחדש הרבה – יש כפתור למכה, כפתור לקפיצה וכפתור לבעיטה באויבים על הרצפה (סטייל וונדטה המקורי). מה שקצת מיוחד כאן הוא כפתור הבלוקינג (חסימת התקפה), למרות שלא כל כך מצאתי אותו שימושי. יש גם כמה תנועות מיוחדות שניתן לבצע באמצעות קומבינציות של כפתורים, אבל אין כאן כל כך עקביות כי חלקן משתמשות במד ה"סופר" וחלקן אפשר להספים בלי הגבלה. ולבסוף, הקפיצה-בעיטה שהיא תנועה שבמשחקי מכות רחוב רבים עוזרת ב"ניהול קהל" כשיש הרבה אויבים על המסך, כאן היא פחות אפקטיבית ובדומה לבלוקינג גם בה בקושי השתמשתי.

פיינל וונדטה הוא קשה, גם ברמת הקושי EASY זה כלל לא טריוויאלי לסיים אותו. צריך לבצע את ההתקפות בצורה מדוייקת מאד, הן מבחינת תזמון והן מבחינת מיקום. אם תתקוף לא בדיוק במקום הנכון או לא בדיוק בזמן הנכון אתה עלול לאבד את חלון ההזדמנויות שלך ואז מהר מאד למצוא את עצמך מאוגף וחשוף. והמצב הכי גרוע ששחקן יכול למצוא את עצמו בו הוא מאוגף ע"י כמה אויבים שתוקפים בבת אחת, כי בדרך זו אפשר תוך שניות לאבד מד חיים מלא ולהפסל. אני תופס מעצמי שחקן לא רע במשחקי מכות רחוב, ואני באמת יכול להעיד שהמשחק הזה קשה. אבל כשמפנימים את המשחקיות שלו, שהיא – יש לציין – פחות מדוייקת ומלוטשת מ SOR4 (לדוגמה) מבינים שלמרות רמת הקושי הגבוהה הוא די הוגן, ואין יותר מדי "התקפות זולות" של האויבים או הבוסים. ולבסוף, ובהתאם לאופיו הארקיידי ולהיסטוריה של Bitmap Bureau, המשחק הוא גם קצר למדי (6 שלבים לא ארוכים).

!Go Play
פיינל וונדטה יצא על כל הקונסולות ועל הפיסי (סטים בלבד) במחיר של $25. זה משחק לא רע סה"כ, אבל בהינתן אורכו הקצר הייתי מציע לחכות למבצעים. יצאו גם גרסאות פיזיות מוגבלות לפלייסטיישן ולסוויץ', אבל הגירסה המעניינת (והיקרה) ביותר תהיה כנראה זו שתצא על הניאו-גיאו.