המשחקים הנדירים והיקרים ביותר – נינטנדו 8 ביט

מי שקצת מכיר אותי יודע שאני כאן כדי לשחק, ופחות כדי לאסוף. אני גיימר בנשמתי ואף פעם לא התמקדתי באספנות, בין היתר כי אף פעם לא היתה לדעתי קורלציה חיובית בין איכות המשחק ונדירותו. למעשה, ואם כבר אפשר אולי לטעון לקורלציה שלילית… ולרוב זה באמת נכון, אם כי במהלך העבודה על כתבה זו גיליתי שהכלל הזה לא כל כך תופס במשחקי גיימבוי.

הכתבה הזאת אם כן, תתמקד בקונסולות הדור השלישי של נינטנדו – הנס והגיימבוי.
לפני שנתחיל, חשוב לי לציין כמה דברים:
* חילקתי את הרשימה למשחקים סדרתיים שיצאו באופן מסחרי מלא, ולמשחקים לא-סדרתיים כמו: מהדורות מיוחדות (כמו קלטות תחרות), רפרודוקציות, הוצאות מחודשות, משחקי חובבים, פרוטוטייפים או כל סוג אחר של משחקים שלא יצאו רשמית במהלך חיי הקונסולה.
* המחירים המצויינים הם הערכות גסות מכיוון שהם משתנים ממכירה למכירה באתרי מכירות פומביות כמו Ebay או GameGavel. המחיר גם תלוי במצב המשחק, הקופסה, החוברת והאינסרט. בנוסף, יתכן שבעתיד המחירים ישתנו, וסביר למדי שהשינוי יהיה כלפי מעלה 🙂
* הרשימות הבאות הורכבו באמצעות כמה וכמה מקורות מהימנים למדי מרחבי האינטרנט, כמו לדוגמה: RarityGuide, PriceCharting, Racketboy ועוד. אבל מכיוון שאני לא אספן מקצועי, אשמח לקבל פידבק על הכתבה (הכי פשוט לעשות את זה דרך הפורום).
* כמובן שכמו כל הכתבות באתר, גם זו תתעדכן באופן שוטף לכשאחשף למידע חדש.

 

NES
הקונסולה האייקונית של נינטנדו היא ככל הנראה הקונסולה עם הכי הרבה אספנים, ואנשים מוכנים להוציא על המשחקים הנדירים שלה הרבה מאד כסף. ובגלל שאיסוף משחקי רטרו הפך להיות כל כך פופולארי המחירים רק עולים ועולים. בנוסף, נינטנדו בחוכמתה האינסופית מכרה משחקים של קונסולות ה 8, 16 ו 32 (אהממ… 64) ביט שלה בקופסאות קרטון שהתבלו במהירות, מה שהופך משחקים במצב טוב להיות אף יותר נדירים.
חמשת המשחקים הסדרתיים היקרים ביותר על הנינטנדו NES:

1. Stadium Events – המשחק הזה של בנדאי השתמש באקססורי של נינטנדו שנקרא Family Fun Fitness Pad ושהיה שטיח שדימה את השלט ואיפשר "לרוץ" עם הרגליים. רעיון נחמד, ואפילו היישום לא רע, ומסתבר שאפילו נינטנדו אמריקה חשבה כך והחליטה מיד עם צאת המשחק להפוך אותו למשחק צד ראשון. וכך הוצא ריקול מהיר של כל העותקים שהספיקו לצאת לחנויות, אבל לא לפני שכ 200 עותקים נמכרו ללקוחות. העותקים האלה הפכו להיות יקרים מאד אינדיד – המחיר הגבוה ביותר ששילמו על המחסנית הזאת הוא 75 אלף דולר (!!).
נינטנדו דרך אגב אכן הוציאה את המשחק הזה בעצמה בשם World Class Track Meet בין היתר כדי לשווק אותו יחד עם השטיח. באירופה המשחק המקורי של בנדאי יצא ללא התערבות של נינטנדו ולכן הגירסה האירופאית היא נפוצה למדי.

2. Little Samson – משחק הפלטפורמה המצויין הזה של טאיטו הוא בקלות אחד ה Hidden Gems הטובים ביותר על הנס. מכיוון שלא זכה לרוח גבית שיווקית, הוא מכר יחסית מעט וייצורו הופסק די מהר, מה שמעלה כיום את הביקוש שלו ובהתאם את מחירו לכאלף דולר ואף יותר מכך. בלי קשר לאם תצליחו להשיג עותק של המשחק, מומלץ מאד לשחק בו!

3. Bubble Bobble Part II – משחק המשך מצויין למשחק הראשון הידוע. גם הוא מבית טאיטו, וגם הוא זכה למכירות מאכזבות ולכן כיום הוא נדיר מאד.

4. Snow Brothers – עוד משחק לא רע בכלל בסגנון באבל באבל, הפעם מבית קאפקום. וגם הוא משום מה לא נמכר מספיק והפך להיות נדיר מאד עם השנים.

5. Bonk's Adventure – בונק ידוע יותר כמאסקוט של הפיסי אנג'ין/ טורבון גרפיקס. המשחק הזה מבית האדסון סופט מספר סיפור דומה לשלושת המשחקים במקומות הקודמים לו ברשימה זו – פופולאריות נמוכה שהביאה למעט מכירות שהביאו למעט עותקים בשוק.

המשחקים הלא-סדרתיים הנדירים והיקרים ביותר לנינטנדו נס:

1. Nintendo World Championship – יש משהו יותר נדיר ומפורסם מזה בעולם משחקי הוידאו? – אלו הן מחסניות המשחק שנינטנדו השתמשה בהן בשתי תחרויות שהיא ארגנה ב 1990 וב 1991. ב"דרמטיזציה" של התחרויות האלה אפשר לצפות בסרט The Wizard שהיה בפועל פרסומת אחת ענקית למוצרי נינטנדו. יש שלוש מחסניות משחק שונות, שלושתן יקרות ויכולות להגיע למחירים אסטרונומיים של עשרות אלפי דולרים, ולכל אחת רקע מעט שונה:
Nintendo World Championship – זו המחסנית הסטנדרטית שהשתמשו בה בפועל באליפות של נינטנדו ב 1990. יוצרו 90 עותקים ממנה, והיא כוללת שלושה משחקים: משחק המירוצים Rad Racer, טטריס וסופר מאריו הראשון. שלושת המשחקים עברו התאמה למערכת הניקוד בתחרות והיו מוגבלים בזמן. עם סיום התחרות, חולקו כל המחסניות הללו ל 90 המתחרים הראשונים.
Nintendo World Championship Gold Edition – זה למעשה דגם מגונדר של המשחק לעיל. לקראת התחרות ב 1990 קיים Nintendo Power (המגזין הרשמי של נינטנדו) הגרלה של 26 עותקים של המחסנית המוזהבת הזאת, אשר נשלחו לברי המזל שיכלו להתאמן כמו שצריך לקראת התחרות 🙂 המחיר הגבוה ביותר ששילמו על המחסנית הזאת הוא: (תשבו, תשבו) קצת יותר ממאה אלף דולר!!
Nintendo Campus Challange – ב 1991 קיימה נינטנדו תחרויות בקמפוסים ברחבי ארה"ב, שבהן השתמשו במחסניות האלה שהכילו גירסאות מוגבלות בזמן של ד"ר מאריו, PinBot וסופר מאריו 3. לא ידוע בדיוק כמה מהן יוצרו, וידוע רק על מחסנית אחת שנמכרה בפועל במחיר מדהים של 20 אלף דולר!

2. Six in One – זו היתה מחסנית עם אוסף משחקי "אינדי" (גרועים למדי) שלא קיבלו את האישור הרשמי של נינטנדו. ההוצאה המקורית היתה של חברה בשם Caltron, אך לאחר שזו פשטה את הרגל רכשה חברת Myriad את מלאי המשחקים הנותר והפיצה את האוסף המפוקפק הזה בקופסה חדשה. שתי הגירסאות הן נדירות ושוות אלפי דולרים.

3. משחקים למבוגרים של Panesian – חברת Panesian הוציאה ב 1991 שלושה משחקים שכללו תוכן מיני בשמות המתבקשים Bubble Bath Babes, Pick A Boo Poker ו Hot Slots. הקטע עם המשחקים הנדירים האלה הוא שהם שווקו באמצעות הדואר בלבד והגיעו בתוך קופסאות של קלטות וידאו. שווים כיום הוא יותר מאלף דולר.

4. Cheetahmen II – זה היה ניסיון של חברה בשם Active Enterprises ליצור סדרת משחקים עם בסגנון צבי הנינג'ה. אבל בניגוד ל Battletoads המצויין של רייר, הנסיון של אקטיב לא עלה יפה. המשחק הראשון הגיע בקלטת עם "52" משחקים בשם Action 52 ונמכר במקור ב $200 עם הסלוגן המצויין "פחות מ $4 למשחק!". כל המשחקים באוסף הזה היו גרועים ביותר, ו Cheetahmen היה אמנם מושקע יותר מהאחרים אך גרוע באותה מידה.
משחק ההמשך היה אמור להגיע כמשחק נפרד, אך יציאתו בוטלה כי החברה נסגרה. כשנה לאחר מכן התגלו כ 1,500 עותקים של Cheetahmen II במחסניות של Action 52 ועליהם מדבקה שמודפס עליה שם המשחק עם שגיאת כתיב. למרבה ההפתעה כל העותקים של המשחק הנוראי הזה הצליחו להימכר, אך הם נחשבים נדירים ביותר ושווים יותר מאלף דולר.

AVGN עשה פרק מיוחד ל Action 52 🙂

 

גיימבוי
הקונסולה הניידת הראשונה היא גם אחת הקונסולות הפופולאריות ביותר אי פעם, ולכן אספנים רבים אוספים משחקים שיצאו עליה. מפתיע לגלות שהרבה משחקי גיימבוי נדירים ויקרים שייכים לסדרות מצויינות וסופר פופולאריות כמו קאסטלוואניה ומגה מן. אם כן, המשחקים הנדירים והיקרים על הגיימבוי הם:
1. Castlevania Legends – לא משחק הקאסטלוואניה הטוב ביותר, אבל כן הנדיר ביותר. המשחק שווה כמה מאות דולרים. ובמצב חדש בקופסה יכול להגיע גם לאלף ומעלה.

2. Amazing Tater ו Spud's Adventure – שני משחקי הפאזל/הרפתקאות המוזרים האלה (הגיבורים בהם הם תפוחי אדמה…) מבית אטלוס הם משחקי הגיימבוי הסדרתיים שיוצרו מהם הכי פחות עותקים, ולכן מחיריהם נאמדים במאות דולרים.

3. Mega Man V – משחקי מגה מן על הגיימבוי היו אמנם זהים בשמותיהם לאלו על הנינטנדו NES, אבל הם היו משחקים ייחודיים. מגה מן 5 היה אחד הטובים ביניהם ואולי זו הסיבה שקשה להשיג אותו. דרך אגב, גם מגה מן הראשון ומגה מן 4 נחשבים יקרים, אם כי פחות מ 5.

4. Kid Dracula – פארודיה חמודה זו על משחקי קאסטלוואניה היא משחק פלפורמה מצויין ומזכיר קצת את מה שמייטי פיינל פייט היה לסדרת פיינל פייט. זה משחק מאד מבוקש ולכן גם יקר ושווה היום מאות דולרים.

5. NIV Bible and the Lost Levels of Joshua – משחק דתי תנכי (וללא רישיון מנינטנדו) על הקרב של יהושוע בן-נון ביריחו. המשחק כולל גם קובץ טקסט של כל התנך, כולל אופציית חיפוש!

קונסולת הגיימבוי קולור היתה חידוש של הגיימבוי הרגיל עם תאימות לאחור, אך גם עם המון משחקים ייחודיים משלה. גם כאן מפתיע לגלות משחקים מעולים שהביקוש הגבוה להם הפך אותם ליקרים מאד.
משחקי הגיימבוי קולור הנדירים והיקרים ביותר הם:
1. Shantae – ללא ספק המשחק הנדיר ביותר על הגיימבוי קולור. זה משחק פלטפורמה של קאפקום שדחף את הקונסולה לקצה גבול היכולת הגרפית שלה, עד כדי כך שאפשר היה לטעות ולחשוב שמדובר במשחק על הגיימבוי אדבנס. מכיוון שהוא יצא מאוחר מאד בחיי הקונסולה, כשהגיימבוי אדבנס כבר יצא לחנויות, המשחק המעולה הזה נמכר בכמויות מצומצמות ולכן כיום הוא נדיר ומבוקש מאד.

2. Metal Gear Solid – כנראה משחק המטאל גיר סוליד הנדיר ביותר שיצא אי פעם. לא ברור למה הוא יוצר בכמויות כה מצומצמות, אבל זה גרם למחירו להאמיר לכמה מאות דולרים כיום.

3. Pokemon Crystal – משחק פוקימון זה הוא מעין חידוש לפוקימון גולד וסילבר. כמו כל משחקי פוקימון על הגיימבוי, לא מדובר במשחק נדיר במיוחד, אך הוא מבוקש מאד בקרב אספנים ולכן מחירו גבוה מאד ומאמיר עד למאות דולרים במצב חדש.

4. Resident Evil Gaiden – עוד משחק קאפקום שהגיע מאוחר מאד בחיי הקונסולה, ולמרות שגם היה שייך לסידרה פופולארית במיוחד הוא יוצר בכמויות קטנות.

5. Legend of Zelda Oracle – שני משחקי Oracle of Seasons ו Oracle of Ages היו משחקי זלדה מעולים שפותחו ע"י קאפקום. עוד על המשחקים המצויינים האלה תוכלו לקרוא בכתבה האגדה על זלדה. אספנים הן של משחקי גיימבוי והן של סדרת זלדה מוכנים לשלם על שני המשחקים האלה היום הרבה כסף, וזאת למרות שהם כלל אינם נדירים כי תמיד היו פופולאריים ויצאו בהרבה עותקים.

אם כן, המשחקים הנדירים או המבוקשים יותר על קונסולות ה 8 ביט של נינטנדו הם יקרים מאד, מה שהופך את האספנות לקונסולות הנס והגיימבוי לעסק לא זול בכלל. לעומת זאת, קונסולות ה 8 ביט של סגה היו פחות פופולאריות (לפחות בארה"ב וביפן) ולכן יותר נוח (וזול משמעותית!) לאסוף את המשחקים שלהן.
כל זאת ועוד (חח) בהמשך סידרת כתבות האספנות.

שיתוף הכתבה