חובה לשחק: Shovel Knight

שאבל נייט הוא שיר הלל למשחקי הפלטפורמה על קונסולות ה 8 ביט, ובעיקר הנינטנדו NES. הוא מציג גרפיקת 8 ביט מעולה ומוזיקת צ'יפטיון לא פחות ממדהימה. אם היה יוצא בסוף האייטיז, שאבל נייט היה בקלות תופס מקום בפנתאון משחקי ה NES הטובים ביותר, לצד המשחקים האגדיים שמהם הוא שואב השראה: מגה מן 2, קאסטלוואניה, סופר מאריו 3, ודאק טיילס.

אביר האת נחשב אחד מסיפורי ההצלחה הידועים ביותר בקיקסטארטר, וזאת למרות שהוא גייס סה"כ פחות מעשירית (!) מהסכומים המטורפים של Mighty No. 9 הבינוני או Bloodstained המתעכב (שהם "רימייקים" של מגה מן וקאסטלוואניה בהתאמה). לא ברור איך הקיקסטארטר הזה הצליח כל כך, הרי אין כל כך מחסור במשחקי פלטפורמה 8 ביט, אבל קרוב לודאי שמי שקורא שורות אלה לא מתלונן על כך. אני יודע שאני ממש לא. בסופו של דבר, המשחק יצא אמנם בכמה חודשי איחור לעומת התכנון המקורי, אך ההמתנה בהחלט היתה שווה את זה.

WallpaperPixels

שאבל נייט לכאורה מגביל את עצמו לרזולוציה, מספר הצבעים ומגבלות האודיו של ה NES אך מציג משחק שנראה ונשמע יותר טוב ממה שה NES היה מסוגל להריץ בפועל. לדוגמה: אין פליקרים של ספרייטים (בלי דמויות מהבהבות זה לא באמת משחק 8 ביט :)) והגרפיקה מוצגת בצורה חדה ביותר (קונסלת ה NES הוציאה סיגנל RF בלבד עם איכות תמונה גרועה, במקרה הטוב). אפשר להגיד ששאבל נייט הוא משחק 8 ביט יותר כמו שאנחנו זוכרים אותם וקצת פחות מאיך שהם היו באמת.
גרפיקת הפיקסל ארט במשחק באמת נהדרת, וזה לא משנה אם אתה רטרו גיימר או לא כל כך (הרי כולנו רטרו גיימרים, לפחות קצת…). הדמויות מורכבות מפיקסלים מרהיבים בארט סטייל Cartoon-ish ובאנימציות מצויינות, והרקעים אטמוספירים ומפורטים כמה שניתן עם פיקסלים כל כך גדולים P:
המשחק משתמש בלוח הצבעים של ה NES (סה"כ 52) אבל לא מגביל את עצמו במספר הצבעים על המסך. ל NES היתה מגבלה של 24 צבעים בו זמנית על המסך, וגם מגבלה בגודל ובמספר הספרייטים שיכולים להיות מוצגים בזמן נתון. המגבלות האלה כמובן לא תופסות בשאבל נייט, ולכן הוא נראה כמו המשחק היפה ביותר שה NES יכול היה להציג בעולם מושלם בלי מגבלות.

הסאונד מתעלה אפילו על הגרפיקה, וכולל את אחד הסאונדטרקים הצ'יפטיוניים הטובים ביותר שיצא לי לשמוע – באותה הליגה עם סקוט פילגרים! את המוזיקה יצר ג'ייק קאופמן שבאופן מפתיע (או שלא כל כך מפתיע) היה אחראי גם על המוזיקה של משחק שכבר סקרתי בעבר – דאבל דרגון ניאון. דרך אגב, שני טרקים כאן נוצרו ע"י מאנאמי מצומאה שעבדה עד 1991 בקאפקום והיתה אחראית לסאונדטרק המעולה של מגה מן ושל משחקי ארקייד רבים כמו UN Squadron ו Magic Sword.

אבל מה שבאמת הופך את המשחק הזה למיוחד הוא המשחקיות שלו. כמו המשחקים היותר טובים מדור ה 8 ביט, השליטה בשאבל נייט כל כך הדוקה שלא משנה מה קורה על המסך, אם נפסלת אתה יודע שזזה היה באשמתך הבלעדית. האביר הקטן מגיב מעולה ללחיצות הכפתורים גם בהתקפות וגם בקפיצות המדוייקות ומערכת הנזק עובדת היטב.

הי! הרבה עבודה הושקעה בבלוג ובכתיבת הפוסטים. מה דעתך להראות הערכתך עם לייק לדף הפייסבוק של VGFreak? – זו הרובריקה פה משמאל (וקצת למעלה) תודה!

עדכון 2017:
פרויקט הקיקסטארטר של שאבל נייט היה יחסית צנוע ועבר בקלות את כל רשימת ה Stretch Goals שלו, ובהתאם לכך יצאו המון הרחבות ותוספות. בין התוספות הרבות יש שלוש הרחבות של קמפיינים חדשים של שלושה משמונת הבוסים המקוריים של המשחק. ההרחבות האלה כוללות עוד שעות רבות של פלטפורמינג איכותי עם דמויות חדשות שמשחקות בצורה שונה לחלוטין משאבל נייט, אבל עדיין ברמת דיוק מצויינת.
מי שתמך בפרויקט המקורי קיבל כמובן את כל התוספות בחינם, אבל מי שלא – יכול לרכוש החל מ מ2017 גירסה בשם Treasure Trove שכוללת את המשחק המקורי פלוס כל התוספות.

Plague of Shadows
הרחבת הקמפיין הראשונה היא סיפור עלילה שמתרחש במקביל עם Shovel of Hope (שהוא שם הקמפיין המקורי). בקמפיין הזה אתה משחק את Plague Knight שמנסה לרקוח שיקוי קסמים שיהפוך אותו לבלתי מנוצח וכך הוא מקווה לזכות בליבה של מונה, השותפה שלו למעבדה 🙂 כמו הקמפיין המקורי, גם כאן הסיפור הוא מקסים ומשעשע שכולל דיאלוגים מצחיקים ושנונים שמצליחים אפילו לרגש.
אבל לא התכנסנו בשביל לקרוא סיפור, אלא בשביל לשחק! וכאן המשחק מפתיע עם מכניקה שונה לחלוטין – פלאג נייט תוקף באמצעות פצצות שונות ומשונות שאפשר ליצור באמצעות שילובים של שידרוגים, ובנוסף יש לו התקפה נטענת שמשמשת גם כקפיצה כפולה שגם לה יש כמה סוגי שדרוגים. השלבים הם אותם שלבים מהקמפיין המקורי, אבל הדרך לעבור אותם היא שונה לחלוטין.

Specter of Torment
הרחבת הקמפיין השניה היא סיפור עלילה שמתרחש לפני Shovel of Hope ו Plague of Shadows. הוא עוסק, בניגוד לסיפורי האהבה של שני הקמפיינים הקודמים, בסיפור הטרגי של ספקטר נייט הפאנטום והמסע שהוא עובר כדי לחזור לצורתו האמיתית – לוחם הרפתקן בשם דונובן. גם כאן סיפור העלילה מקורי ומרגש, וגם כאן הגיימפליי שונה ומקורי. ספקטר נייט משתמש בחרמש שלו כדי לתקוף אויבים אך בעיקר כדי להתשמש בהם לעוד זמן אויר בקפיצות שלו – שיטה שצריך להתרגל אליה ואפילו קצת מתסכלת בהתחלה, אבל מאד מתגמלת אחרי ששולטים בה היטב.
אכן, שאבל נייט משופע סודות שקצרה היריעה מלפרט את כולם (וגם אפשר למצוא אותם בחיפוש קליל), אבל ללא ספק כמה מהמגניבים שבהם נמצאים בהרחבה הזאת. אחד מהם הוא האפשרות לשחק את ספקטר נייט עם טוויסט של מגה מן X – כולל גלישה מקירות ותלבושת כחולה! כדי להפעיל את זה כל מה שצריך לעשות זה להכניס את הקוד C&MVRKHNT במסך כתיבת השם.

ובונוס משעשע למי שנשאר לקרוא עד הסוף – אחד מערוצי הרטרו גיימינג האהובים עלי, My Life in Gaming, הוציא מדריך וידאו לשאבל נייט בסטייל קלטות ההדרכה מהאייטיז. וזה יצא פשוט גאוני:

גבירותי ורבותי, שאבל נייט הוא בקלות משחק הרטרו המקורי הטוב ביותר שיצא לי לשחק בו. הוא עושה הכל כל כך טוב, עד שלמרות הבחירה התמוהה באת חפירה ככלי הנשק (היה לי קצת קשה לקבל את זה שלגיבור אין חרב. אבל זה בעיקר כי אני בוק) – אני פשוט התאהבתי בו מהשלב השני בערך ולא הורדתי את השלט מהיד עד שסיימתי אותו, וכאחר כך גם את שלושת ההרחבות המעולות שלו. ציון מומלץ ביותר מעריך אותו בחסר. חובה חובה חובה!

לא רק אני עף על שאבל נייט, כולם עפים עליו ועוד לא יצא לי לשמוע על מישהו שלא היה בעניין. הנה אחת הסקירות הטובות של המשחק שנעשתה ע"י מארק בראון מערוץ GMTK:

!Go Play
את המשחק אפשר למצוא כמעט לכל פלטפורמה קיימת, ואפשר לרכוש אותו לקונסולות בחנויות Xbox Live, Nintendo eShop ,Playstation Network, או לפיסי ב STEAM או GOG. מחיר הגירסה המלאה שנקראת Treasure Trove לפני מבצעים הוא $25, וזהו מחיר מצויין לשעות ההנאה הרבות שהפלטפורמר המעולה הזה מציע.

דברו על פוסט זה ועל רטרו גיימינג בכלל בפורום!

עשיתם כבר לייק לדף VGFreak בפייסבוק?

שיתוף הכתבה