רטרו גיימינג On The Go – אמולטורים על סמארטפונים

אמולציה של קונסולות קלאסיות על המחשב האישי זה חדשות ישנות. מרבית האמולטורים של הקונסולות העיקריות הגיעו לבשלות כבר לפני שנים והם מריצים (כמעט) מושלם את מרבית המשחקים. אבל מהפיכת עידן הפוסט פיסי (או ה Convergence) מכתיבה חוסר תלות בכבלים ובמכשירים גדולים ומסורבלים. אפליקציות אמולטורים הן נפוצות מאד בחנות האפליקציות של אנדרואיד, ובכל הנוגע לחומרה – כמעט כל הטלפונים משנת 2015 ואילך מסוגלים להריץ את מרבית האמולטורים בצורה חלקה. לצערנו, בכל הנוגע ל iOS (אייפונים ואייפאדים של אפל) העניין משמעותית פחות מתקדם.

לפני שנתחיל עם הכתבה, נגע רגע באפליקציות All-in-One שנותנות פתרון לכל צרכי הרטרו גיימינג בסמארטפון או במחשב שלכם. דוגמה לכך היא Happy Chick שהיא אפליקציה שבאמצעותה ניתן להוריד ולשחק כמעט בכל משחק רטרו, כלומר היא כוללת בתוכה מנגנון הורדת רומים וגם ליבות אמולציה וממשק להרצת המשחקים, והכל באפליקציה אחת. נשמע מדהים, לא?
אז העובדה היא שאפילו חנות הפלייסטור של אנדרואיד שנחשבת פרוגרסיבית וליברלית מאד (יחסית לחנויות האפליקציות של אפל ומיקרוסופט) העיפה את האפליקציה הזאת. למה? – כנראה בגלל האפשרות להוריד את הרומים בצורה חופשית שמהווה הפרה של זכויות היוצרים של המשחקים (אני מזכיר שאמולטורים אינם מפירים זכויות יוצרים). אני אישית לא משתמש באפליקציה הזאת מכיוון שאני לא סומך כל כך על המפתחים שלה, אבל אם אתם בכל זאת מעוניינים לנסות – תורידו אותה מהדף הרשמי של Happy Chick.
אני מעדיף להשתמש באמולטורים ייעודיים לכל קונסולה כי לרוב הם גם טובים ומדוייקים יותר. בנוסף, אני מעדיף להוריד את הרומים של המשחקים בעצמי, כי אז אני יודע שאני מוריד אך ורק את קובץ המשחק שאני רוצה ובלי שום תוספות וסרחים עודפים.

לא אנדרואיד?

אפל כעיקרון אינה מאפשרת אפליקציות אמולציה בחנות האפליקציות שלה. לכן, יש צורך למצוא דרכים אפורות יותר כדי לשחק באמולטורים על מכשירי iOS: פריצת המכשיר והשגת האמולטורים דרך חנות האפליקציות סידיה; רישום כמפתח iOS; או הדרך הנפוצה ביותר – הורדת אמולטורים מהדפדפן כ"אפליקציות תאגידיות" באתרים ייעודיים, כמו iEmulators.com.
אבל לא משנה באיזו דרך תבחרו – הרצת אמולטורים על מכשירי iOS היא מסובכת, גמלונית ולרוב זמנית כי אפל מבטלת כל הזמן רשיונות של אפליקציות כאלו, וההרצה הופכת להיות בעצמה למשחק מתיש של חתול ועכבר.
בכל הנוגע למעט מכשירים שעוד מריצים Windows 10 Mobile, מיקרוסופט מעלימה עין מהאפרוריות של אמולטורים בכל הנוגע למדיניות של חנות האפליקציות שלה. עם זאת חנות האפליקציות של מכשירים אלה היא לקראת סגירה ולוקה בחסר מבחינת אפליקציות אמולטורים ובכלל.

כן אנדרואיד!

לפני שאתחיל בסקירת אמולטורים לאנדרואיד, אציין שהניסיון שלי עם משחקי אמולטורים על אנדרואיד מבוסס על המכשיר OnePlus 5t עם השלט Moga Pro Power. המכשיר הזה הוא "ספינת דגל" משנת 2017 והוא כולל מעבד Snapdragon 835 אשר נחשב נכון לזמן יציאת המכשיר למעבד המתקדם ביותר בשוק (בדגש על "נכון ליציאת המכשיר").

משחקי ארקייד

מלך האמולטורים למשחקי ארקייד הוא כמובן MAME, ועל מכשירי אנדרואיד הוא קיים בגירסה 0.139 (גירסאת האמולטור מ 2010) שנקראת MAME4droid. גירסה זו מריצה את מרבית המשחקים חלק. עם זאת, ישנם משחקים מסוימים אשר רצים באיטיות גם על המכשירים העוצמתיים ביותר, משחקי CHD כמו קילר אינסטינקט לדוגמה.

משחקי קונסולות

מרבית האמולטורים לקונסולות מדף המערכות הם מסידרת dotEMU של רוברט ברוגליה (explusalpha.com). אלו אמולטורים מצוינים, שמריצים את רוב המשחקים חלק ועובדים עם מרבית שלטי הבלוטות. העניין הוא שהאמולטורים הללו אינם חינמיים אלא עולים כסף (כ 15-20 ש"ח לאמולטור)..:/ לכן, בדף המערכות תמצאו את מרבית האמולטורים הללו בגירסה מתקדמת יחסית להורדה ישירה חינמית…;)

אבל לא כל הקונסולות זכו לאמולטור מצויין מסדרת dotEMU. לשאר הקונסולות יש לינק גנרי לאתר הבית של אפליקציית Retroarch. זוהי אפליקציה שמכילה ליבות אמולציה רבות ואשר עושה עבודה סבירה, אם לא טובה, על רובן ולכן כל קונסולה שאין לה אמולטור בסידרת dotEMU קיבלה קישור ל Retroarch, למעט: גיימגיר (הורדה חינמית של NostalgiaGGpro), סאטורן (uoYabause), פלייסטיישן (הורדה חינמית של ePSXe), דרימקאסט (Reicast), ושתי קונסולות של נינטנדו:

סופר נינטנדו ונינטנדו 64

לסופר נינטנדו שמתי קישור לחנות האנדרואיד פלייסטור לאפליקציה מסדרת האמולטורים של רוברט ברוגליה, Snes9x EXplus. זהו אמולטור עם ממשק זהה לאמולטורים האחרים שלו מסידרת dotEMU, אך מסיבה לא ברורה הוא אינו נכלל בסידרה. בנוסף, ובניגוד לשאר האמולטורים של המפתח המצוין הזה, Snes9x EXplus היא אפליקציה חינמית.

ונעבור לקונסולה הפוליגונית הראשונה של נינטנדו – אמולטור נינטנדו 64 הטוב ביותר לאנדרואיד פותח ע"י פול לאמב ונקרא Mupen64plus. מכיוון שפול לאמב שחרר את האפליקציה שלו כקוד פתוח, הרבה מפתחים קפצו על העגלה והוציאו ווריציות משלהם לאמולטור הזה. לרוב מדובר ב Mupen64plus עם שינויי הגדרות/פלאגינים קלים, ולכן אני לא כל כך יכול להמליץ על שום אמולטור אחר. למרות שאין כלל הבדל בין הגירסה בתשלום לגירסה החינמית של האמולטור, אני נוטה להמליץ על לרכוש את הגירסה בתשלום, ביחוד כשמדובר ב $1 בלבד.
יש ל Mupen גירסה "אגדתית" בשם N64oid, אשר יש הטוענים שהיא כוללת הגדרות טובות יותר. עם זאת, ב 2012 האמולטור הורד ע"י המפתח במחנות האפליקציות ומאז לא עודכנה הגירסה האחרונה שלו (2.7).

שלטי בלוטות' לסמארטפונים

ישנם הרבה סוגים של שלטי בלוטות' גנריים אשר תיאורטית עובדים עם כל המכשירים ועל כל מערכות ההפעלה, עם זאת נראה כי אנדרואיד היא הכי "ידידותית" לשלטי משחק. בין המותגים שמציעים שלטי משחק לסמארטפונים ניתן למנות את iPega, GameSir ו Moga. ישנם שלטים נוספים מבית חברות אחרות, כמו: Phonejoy, Steelseries Free, Nyko Playpad, Samsung Smartphone GamePad, iCade ועוד.
איך שאני רואה את זה, שלט בלוטות' חייב לכלול זרוע מובנית להחזיק את הטלפון, ולכן אני ממליץ על השלטים של iPega ו GameSir. כאמור, אני משתמש כבר כמה שנים ב Moga Power Pro שהוא איכותי כמעט כמו השלטים של ה XBOX ONE או ה PS4. אבל נראה ש Moga נכנעו לתחרות מול הסינים, וכיום iPega ו GameSir שולטים בתחום עם המון דגמים שונים ולא יקרים – אפשר היום למצוא באיביי או באליאקספרס שלטי בלוטות' סבירים במחירים של כ $20.

אמולטורים על סמרטפונים הם פשוט מדהימים, והנוחות והזמינות שלהם מייתרים מבחינתי במובן הזה את הפיסי! מה שמדהים הוא שאם היו אומרים לי לפני כמה שנים ש 99% מהרטרו גיימינג אני אשחק על הטלפון שלי הייתי חושב שזה מדע בדיוני :O
How Awesome is That?
Very Awesome!

אז קפצו לדף המערכות ותורידו את כל מה שאתם צריכים – בלי פרסומות מעצבנות, בלי חלונות קופצים ובלי דרישות תשלום מופרכות.

אם כתבה זו עזרה לכם, אשמח אם תעשו לייק לדף VGFreak בפייסבוק – תודה 🙂

שיתוף הכתבה