רטרו גיימינג On The Go – אמולטורים על סמארטפונים

אמולציה של קונסולות קלאסיות על המחשב האישי זה חדשות ישנות. מרבית האמולטורים של הקונסולות העיקריות הגיעו לבשלות כבר לפני שנים והם מריצים (כמעט) מושלם את מרבית המשחקים. אבל מהפיכת עידן הפוסט פיסי (או ה Convergence) מכתיבה חוסר תלות בכבלים ובמכשירים גדולים ומסורבלים. אפליקציות אמולטורים הן נפוצות מאד בחנות האפליקציות של אנדרואיד, ובכל הנוגע לחומרה, כל הדגמים המתקדמים יותר משנת 2012 ואילך מסוגלים להריץ את מרבית האמולטורים בצורה חלקה. לצערנו, בכל הנוגע ל iOS (אייפונים ואייפאדים של אפל) ול WP (במכשירים הבודדים שמריצים את ווינדוז פון של מייקרוסופט), העניין משמעותית פחות מתקדם.

לא אנדרואיד?

אפל כעיקרון אינה מאפשרת אפליקציות אמולציה בחנות האפליקציות שלה. לכן, יש צורך למצוא דרכים אפורות יותר כדי לשחק באמולטורים על מכשירי iOS: פריצת המכשיר והשגת האמולטורים דרך חנות האפליקציות סידיה; רישום כמפתח iOS; או הדרך הנפוצה ביותר – הורדת אמולטורים מהדפדפן כ"אפליקציות תאגידיות" באתרים ייעודיים, כמו iEmulators.com.
מיקרוסופט מעלימה עין מהאפרוריות של אמולטורים בכל הנוגע למדיניות של חנות האפליקציות שלה. עם זאת ונכון לכתיבת שורות אלה, חנות האפליקציות של מכשירי WP לוקה בחסר מבחינת אפליקציות אמולטורים ובכלל.

כן אנדרואיד!

לפני שאתחיל בסקירת אמולטורים לאנדרואיד, אציין שהניסיון שלי עם משחקי אמולטורים על אנדרואיד מבוסס על המכשיר HTC One M8 עם שלט Moga Pro Power. המכשיר הזה הוא "ספינת דגל" משנת 2014 והוא מכיל מעבד Snapdragon 801 אשר נחשב נכון ליציאת המכשיר למעבד המתקדם ביותר בשוק (בדגש על "נכון ליציאת המכשיר").

מלך האמולטורים למשחקי ארקייד הוא כמובן MAME, ועל מכשירי אנדרואיד הוא קיים בגירסה 0.139 (גירסאת האמולטור מ 2010) שנקראת MAME4droid. גירסה זו מריצה את מרבית המשחקים חלק. עם זאת, ישנם משחקים לא מעטים אשר רצים באיטיות גם על המכשירים העוצמתיים ביותר, כגון: קילר אינסטינקט, מורטל קומבט 2 וסטריט פייטר 3.

מרבית האמולטורים לקונסולות מדף המערכות הם מסידרת dotEMU של רוברט ברוגליה (explusalpha.com). אלו אמולטורים מצוינים, שמריצים את רוב המשחקים חלק ועובדים עם מרבית שלטי הבלוטות ובכללם ה MOGA. העניין הוא שהאמולטורים הללו אינם חינמיים אלא עולים כסף (כ 15-20 ש"ח לאמולטור)..:/ לכן, בדף המערכות תמצאו את מרבית האמולטורים הללו בגירסה מתקדמת יחסית להורדה ישירה חינמית..:)
הקונסולות להן צירפתי הורדה חינמית של אמולטור שעובד חלק הן: נינטנדו NES, סגה מאסטר סיסטם, טורבו גרפיקס, גיימבוי, סגה מגה דרייב, גיימגיר, ניאו גיאו, ניאו גיאו פוקט, פלייסטיישן, וגיימבוי אדבנס.

לשאר הקונסולות יש לינק גנרי לאתר הבית של אפליקציית Retroarch. זוהי אפליקציה שמכילה ליבות אמולציה רבות ואשר עושה עבודה סבירה, אם לא טובה, על רובן. כל קונסולה שאין לה אמולטור בסידרת dotEMU קיבלה קישור ל Retroarch, למעט גיימגיר, פלייסטיישן, ושתי הקונסולות העיקריות של נינטנדו.

סופר נינטנדו ונינטנדו 64

לסופר נינטנדו שמתי קישור לאפליקציה SuperLegacy16 (לשעבר SuperGNES ולימים SuperRetro16 – כן, האמולטור הזה עבר הרבה שמות) אשר נחשבת אמולטור הסופר נינטנדו הטוב ביותר לאנדרואיד. הייחוד של האפליקציה הזאת הוא הקלות שבה היא מבצעת סריקה ומציאת רומים, והדרך בה היא מציגה את רשימת המשחקים – האפליקציה מחפשת ומורידה אוטומטית את עטיפות המשחקים ומציגה אותם על המסך. ללא ספק האמולטור עם הממשק המושקע ביותר. אפליקציה זו גם היא בתשלום..:/ ובדף המערכות תמצאו הורדה ישירה וחינמית..:)
אני אישית מעדיף את האמולטור של רוברט ברוגליה, Snes9x EXplus. זהו אמולטור עם ממשק זהה לאמולטורים האחרים שלו מסידרת dotEMU, אך מסיבה לא ברורה הוא אינו נכלל בסידרה. בנוסף, ובניגוד לשאר האמולטורים של המפתח המצוין הזה, Snes9x EXplus הינה אפליקציה חינמית! אז הורידו אותה מחנות האפליקציות ונסו אותה.

אמולטור נינטנדו 64 הטוב ביותר לאנדרואיד פותח ע"י פול לאמב ונקרא Mupen64plus. מכיוון שפול לאמב שחרר את האפליקציה שלו כקוד פתוח, הרבה מפתחים קפצו על העגלה והוציאו ווריציות משלהם לאמולטור הזה. לרוב מדובר ב Mupen64plus עם שינויי הגדרות/פלאגינים קלים, ולכן אני לא כל כך יכול להמליץ על שום אמולטור אחר. למרות שאין כלל הבדל בין הגירסה בתשלום לגירסה החינמית של האמולטור, אני נוטה להמליץ על לרכוש את הגירסה בתשלום, ביחוד כשמדובר ב $1 בלבד..:)
יש ל Mupen גירסה "אגדתית" בשם N64oid, אשר יש הטוענים שהיא כוללת הגדרות טובות יותר. עם זאת, ב 2012 האמולטור הורד ע"י המפתח במחנות האפליקציות ומאז לא עודכנה הגירסה האחרונה שלו (2.7).

שלטי בלוטות' לסמארטפונים

ישנם הרבה סוגים של שלטי בלוטות' גנריים אשר תיאורטית עובדים עם כל המכשירים ועל כל מערכות ההפעלה, עם זאת נראה כי אנדרואיד היא הכי "ידידותית" לשלטי משחק. בין המותגים שמציעים שלטי משחק לסמארטפונים ניתן למנות את ipega, icade ו moga. ישנם שלטים נוספים מבית חברות אחרות, כמו: Phonejoy, Steelseries Free, Nyko Playpad, Samsung Smartphone GamePad ועוד. איך שאני רואה את זה, שלט בלוטות' שלא כולל זרוע מובנית להחזיק את הטלפון, מפספס את הפואנטה ולכן במובן הזה השלטים של Steelseries ו Nyko חוטאים למטרה לשמה הם נוצרו. כאמור, אני משתמש ב Moga Power Pro. הוא יקר יחסית, אבל איכותי כמעט כמו השלטים של ה XBOX ONE או ה PS4, ואני בהחלט יכול להמליץ עליו. עם זאת, מי שלא מעוניין להוציא כל כך הרבה כסף – יכול למצוא באיביי או באליאקספרס שלטי בלוטות' סבירים במחירים של כ $20.

היום 99% מהרטרו גיימינג שלי אני עושה על הסמארטפון, הנוחות והזמינות מייתרים מבחינתי במובן הזה את הפיסי. ואם אתם בקטע של רטרו גיימינג על מסך גדול – למכשירים רבים יש אפשרות חיבור לטלויזיה אם באופן אלחוטי ואם באמצעות חיבור MHL לטלויזיה בעזרת כבל MicroUSB ל HDMI. או אז ניתן להפוך את הטלפון לא רק לנגן מוזיקה וסרטים, אלא גם לקונסולת משחקים שיכולה לשחק בצורה חלקה אלפי משחקים מכל הזמנים על מסך הטלויזיה!
How Awesome is That?
Very Awesome!

אז עברו לדף המערכות ותורידו את כל מה שאתם צריכים – בלי פרסומות מעצבנות, בלי חלונות קופצים ובלי דרישות תשלום מופרכות!

דברו על פוסט זה ועל רטרו גיימינג בכלל בפורום!

עשיתם כבר לייק לדף VGFreak בפייסבוק?

שיתוף הכתבה