You are currently viewing משחק השנה 2023: Blasphemous II

משחק השנה 2023: Blasphemous II

בלספמוס 2 הוא המשך עלילתי ישיר של אחד ממשחקי המטרואידוואניה הטובים ביותר שיצאו בשנים האחרונות, ומתחיל בדיוק בנקודה שבה ה DLC האחרון הסתיים. בהתאם, הוא דומה לו מאד במשחקיות, בפרזנטציה האודיופונית והויזואלית, ובמיוחד מבחינת העולם האפל והמיוחד שבו הוא מתרחש. זהו משחק השנה 2023 של VGFreak, וכדי לקבל את מלוא החוויה אני מאד ממליץ לשחק בו מיד אחרי בלספמוס 1.

העלילה מתרחשת שנים רבות אחרי המשחק הראשון. השפעת הכנסיה והדת התפוגגה, וקסטודיה היא מקום שליו יותר. הנס כמעט ונשכח, ואפילו הקתדרלה העצומה מהמשחק הראשון, Mother of Mothers, ננטשה והפכה להריסות. אבל איכשהו קרה שתפילותיהם של זוג שלא הצליח להביא ילד לעולם נענו והאשה הצליחה להרות, והילד הזה היה אמור להיות ההוכחה לכך שהנס לא עבר מהעולם. ואכן עם לידתו של התינוק, שוב פשטו ברחבי הארץ מפלצות ואנשים החלו לסבול עונשים מעוותים על חטאים שביצעו. אבל הדבר המטריד ביותר היה הופעתו של לב ענקי פועם בשמיים כשבתוכו ניתן לראות יצור ישן, ואנשים החלו לקרוא לו בנו של הנס.
עכשיו הגיבור של המשחק הראשון, ה Penitent One, חייב לעצור את הלידה של בנו של הנס, ובדרך עליו להביס את השומרים שלו, ואת מנהיגם 'אוויטרנו', הפניטנט הראשון.

בהשוואה לקודמו, בלספמוס 2 מרגיש קצת פחות אפל, וגם יפה יותר. לי זה הרגיש כמו מעבר מגרפיקת מגה דרייב לגרפיקת ניאו גיאו, מבחינת מספר הצבעים על המסך והאנימציות החלקות יותר. למעשה, המשחק כל כך יפה ומפורט עד שהבחירה האמנותית בפיקסל ארט נראית לי קצת לא נכונה, כי גם חלק מהרקעים נראים כמו ציורי שמן סטייל אלו שב Dragon's Crown.
במשחק הראשון קטעי המעבר היו תמונות ואנימציות קצרות בפיקסל ארט שהתאימו לסגנון הגרפי שלו, אבל כעת קטעי המעבר הם בסגנון אנימה מצוייר שלדעתי פחות מתאים. גם הספרייטים הפעם כל כך מפורטים עד שבקלות אפשר היה כבר להפוך את הפרזנטציה כולה למצויירת, בסגנון מטרואידוואניה מעניין אחר שיצא השנה – "אבנעזר והעולם הבלתי נראה".

אז הגרפיקה יפה יותר, אבל כמו במשחק הקודם, גם כאן תפגשו כמה דמויות מטרידות וטראגיות. דוגמה אחת היא 'גבירת הגביעים' אשר עוזרת לגיבור להעלות את מד החיים שלו וגם משדרגת את שיקויי הריפוי, אבל עם כל עזרה כזאת, מלאכים פושטים לה את העור עוד ועוד. ואולי הדוגמה המטרידה ביותר היא 'ססאריו' שמחזיק תינוק ומנסה להאכיל אותו עם שד שנתפר בגסות למרכז החזה שלו. כאן כבר אפילו אני מלמלתי וואט דה פאק. מסתבר שהדמות הזאת מתבססת על הציור 'מגדלנה וונטורה עם בעלה ובנה" מהמאה ה 17 של הצייר הספרדי ג'וסף דה ריברה. אכן, כמו קודמו, גם בלספמוס 2 כולל הרבה מחוות ליצירות אמנות ספרדיות ידועות.

בלספמוס 2 הוא קשה, והמוטיבים של חטא ואשמה מתבטאים בו באותו האופן כמו במשחק הראשון – כל פעם ש"חוטאים" (כלומר נפסלים) חוזרים לנקודת השמירה האחרונה ואז מרגישים "אשמה" שמתבטאת בהקטנה של מד הקסם. את החלק שאבד אפשר להחזיר באחת משתי דרכים, או להגיע למקום הפסילה ולחזור על הקרב, או להתוודות בפני כומר, מה שיעלה כמובן כסף. שימו לב שבניגוד למשחק הקודם, אם נפסלים יותר מדי פעמים נגד אותו האויב, אז איסוף האשמה לא יחזיר את מלוא מד הקסם שאבד.

שמחתי לגלות שגם מכניקת הקרבות הנפלאה נשמרה היטב, והכל מרגיש מדוייק ומלוטש. בנוסף לריצה, קפיצה והתקפה, על השחקן להתמחות גם בשתי תנועות חשובות נוספות – התחמקות קדימה והתנועה החביבה עלי במשחקי האק-אנ-סלאש – חסימה והדיפה, כי תמיד היא נותנת בונוס של התקפת נגד חזקה יותר. אבל בניגוד לבלספמוס 1 אי אפשר תמיד להפעיל אותה, כי הפעם יש שלושה נשקים שונים מאד לבחור מתוכם:
אלת כוכב השחר עוצמתית אך איטית בשם Veredicto (פסק דין) אשר לא ניתן לחסום ולהדוף איתה התקפות, שתי חרבות קצרות ומהירות בשם Sarmiento ו Centella (גפן והתעוררות), וחרב מעוקלת בשם Ruego Al Alba (תפילה בזריחה).
נראה שהמפתחים לקחו את החרב Mae Culpa מהמשחק הראשון ופירקו את התנועות שלה ל 3 – רק עם האלה אפשר לצבור כח למכה עוצמתית, רק עם החרבות הקצרות אפשר להתחמק תוך כדי התקפה ורק עם החרב המעוקלת אפשר לנחות עם התקפה מהאוויר. כל הנשקים יפגעו בכל האויבים, אבל יש כאלו אפקטיביים יותר נגד אויבים מסויימים, ולכל נשק טקטיקת שימוש שונה, מה שמוסיף לעומק של המשחקיות.
בתחילת המשחק תדרשו לבחור אחד מכלי הנשק להתחיל איתו, אבל די מהר תשיגו את השניים האחרים, כאשר כל אזור ילמד אתכם על טכניקות השימוש של כל נשק, לרבות ההשפעה הסביבתית שלהם אובייקטים כמו פעמונים, מראות ומחסומים שמפוזרים בעולם.

המשחק נותן הרגשה מאד Souls Like ובהתאם הוא מאתגר (שלא לומר קשה), אבל לא בצורה בלתי אפשרית. לכל אוייב יש טקטיקה ברורה להבסתו, ומרבית המקומות הקשים באמת פשוט זורקים על השחקן כמה אויבים בבת אחת. בנוסף, לפני חלק מהבוסים יש אפשרות לקבל עזרה מדמות מסויימת שעוזרת עם התקפות, מה שהופך את הקרבות למעט קלים יותר. יחד עם זאת, חלק מקרבות הבוסים הם באמת קשים מאד, במיוחד הקרב נגד הבוס הלפני אחרון.

כמו המשחק הראשון, גם בלספמוס 2 הוא מטרואידוואניה קלאסי סטייל קאסטלוואניה סימפוניית הלילה. הוא כולל המון (המון!) אזורים, מקומות וסודות לגלות שמצריכים לשוב אחורה לשלבים שכבר שיחקתם בהם. יש גם קווסט אופציונלי לחלוטין שהוא כולו מחווה לקאסטלוואניה 2 במובן שצריך להגיע למקומות מאד מסויימים ושם לכרוע ברך (וגם לקפוץ לתהום, סתם לעמוד ואפילו ללכת קדימה ואחורה כמה פעמים), הוא קצת רנדומלי, אבל בסוף הקווסט הזה מקבלים את אחד המג'יקים הכי שווים במשחק.
בדיוק כמו בקודמו, גם כאן יש מכניקות התקדמות של מד החיים ומד הקסם. וכמובן המון אביזרים לאסוף כמו גם שדרוגים לעוצמת כלי הנשק, תנועות מיוחדות, מגוון מג'יקים שונים, שיקויי ריפוי, וחרוזי מחרוזת תפילה עם תכונות שונות ומשונות. אל כל הדברים האלה התווספה מכניקת בונוסים של פסלוני עץ שאפשר לאסוף כשלכל אחד אפקט משלו.
בסופו של יום, לקח לי כ 25 שעות לסיים את בלספמוס 2, לעומת כ 20 שעות שלקח המשחק הראשון.

אם קראתם עד כה וודאי שמתם לב שכמעט כל פסקה התחילה עם השוואה לבלספמוס 1. אכן, שני המשחקים דומים מאד בפרזנטציה היצירתית, במשחקיות המצויינת ובאווירה האפלה והמיוחדת שלהם. עם זאת, עדיין יש ביניהם כמה הבדלים בגיימפליי: ההבדל הבולט ביותר מבחינתי הוא שנפילה לתהום או על יתדות היא פחות מתסכלת במשחק השני, כי במקום להיפסל ולחזור לנקודת השמירה האחרונה, הפעם רק סופגים נזק וחוזרים לסף שממנו נפלנו. הבדל נוסף הוא שמרבית הבוסים במשחק הראשון הם קולוסאלים, לעומת המשחק השני שבו מרבית הבוסים הם בקנה מידה של הגיבור, ואולי לכן הקרבות מרגישים יותר טקטיים. וכשאני כותב טקטיים, אני מתכוון גם קשים, ואפילו קשים מאד. אני שמעתי את המשפט My penance is far from over הרבה יותר מדי פעמים…
למשחק הראשון יצאו כמה חבילות DLC שהעשירו ושיפרו אותו. נכון לכתיבת שורות אלה (סוף 2023, גירסה 1.1.0) טרם יצאו הרחבות למשחק השני, אבל הוא כבר מרגיש מלוטש מאד.

!Go Play
בלספמוס 2 יצא על כל הקונסולות ועל הפיסי במחיר $30 (גבוה מקודמו ב $5). יחד עם המשחק הראשון, אלו הם ממשחקי המטרואידוואניה הטובים ביותר שיצאו אי פעם ובהחלט שווים את המחירים המלאים שלהם. אפשר כמובן למצוא אותם במבצעים, במיוחד על הפיסי, ולדעתי כדאי לרכוש אותם בבאנדל ולשחק אותם אחד אחר השני.
המשחק יצא גם ב GOG ואני ממליץ במיוחד לקנות משם כי אז תקבלו אותו ללא DRM, והוא באמת יהיה שלכם לתמיד.