You are currently viewing חובה לשחק: Ys Book I & II

חובה לשחק: Ys Book I & II

Ys היא סידרת jRPG (משחקי תפקידים יפניים) הארוכה ביותר אחרי Final Fantasy אך החשיפה שלה זכתה במערב היא קטנה משמעותית. וזה קצת לא פייר, כי לסידרת הדגל של Falcom יש אווירת RPG ייחודית ולפחות שני המשחקים הראשונים (בהם עסקינן) מצליחים לשאוב את השחקן לתוך העולם הפנטסטי של Ys ולהיקשר לסיפור ולדמויות. לאחרונה סיימתי את Ys Book II בגירסת הטורבוגרפיקס סידי, וחשבתי שזה רעיון נחמד לעשות ריוויו על המשחק הזה, בעיקר כי אני די בטוח שמעולם לא נעשה אחד כזה בעברית. התקווה היא שזה יתחיל מסורת של סקירות משחקים בבלוג, עם תנאי אחד -שאני אסיים את המשחק עליו אני כותב. תנאי זה גורר תופעת לוואי- לא יהיו ציונים לסקירות, בעיקר כי אם לקחתי את הזמן לסיים את המשחק כנראה שהוא ממש טוב 🙂

הסיפור של המשחקים הוא על ארץ Ys המשגשגת ביבשת אסטריה שנשלטה ע"י שתי אלות ושישה כוהנים. לפני כמעט אלף שנים Ys כולה נעלמה מעל פני האדמה והסיפור עליה הפך לאגדה. גיבור המשחק, אדול, מגיע לאסטריה – בספינת מפרש שעוגנת בנמל של העיר מינאה – ומיד תופסת אותו מגדת עתידות. היא מסבירה לו שכוחות החושך הולכים ומשתלטים על העולם, ונותנת לו משימה למצוא את ששת הספרים של ששת הכוהנים של Ys, וכך לעורר את האלות ולנצח את הרוע. גנרי מאד, אבל בהתחשב שזה אחד מה jRPGs העתיקים ביותר זה בהחלט ניסלח. בכל זאת, המשחק המקורי יצא ב 1987.

החוויה של Ys מרגישה מוכרת ומיוחדת כאחד. המשחק מכריח אותך להקשיב למה שיש לדמויות המפתח להגיד, להתבונן בסביבתך ולהגיב בהתאם, לרוב עם שימוש של אחד מעשרות הארטיפקטים שצריך למצוא. זה דורש חשיבה וקצת מזל, כי המשחק לא מאכיל אותך בכפית ישר לפה כמו הרבה משחקי תפקידים חדשים יותר.
המבוכים הפזורים ברחבי העולם של Ys הם הארדקור אולדסקול – קשים על גבול המתסכלים (ובעיקר מגדל דארם במשחק הראשון והתעלות התת קרקעיות של מקדש סולומון במשחק השני), אבל הוגנים. הסתבכתי קצת במבוכים האלה, אבל אפילו בלי מדריך Walkthrough מסודר הצלחתי בסופו של דבר לפתור אותם. כאן המקום לציין של Book I יש מדריך מעולה ב gamefaqs.com אבל המדריך של Book II הוא די גרוע ומבלבל, אפשר גם להיעזר במפות לא רעות שניתן למצוא למרבית המבוכים.
עוד קטע מעניין במשחקים האלה זה שהבוסים נעשים קשים פחות ופחות ככל שהדרגה של השחקן גבוהה יותר, אז אם נתקעת בבוס קשה במיוחד (כמו לדוגמה הגמל שלמה עם שלושת הלהבים המעופפים ב Book I או דארם הבוס האחרון ב Book II) הפיתרון הוא לעשות קצת גריינדינג, לעלות דרגה או שתיים ולנסות שוב.

על פני הדברים שני המשחקים נראים ונשמעים אותו הדבר – המשחקיות שלהם כמעט זהה ובעיקר שיטת הקרבות המוזרה שמתבססת על "התנגשות" באויבים, למרות שבמובן הזה יש ביניהם הבדל אחד גדול והוא שהמשחק השני מכניס למשוואה קסמים, ובעיקר קסם כדור האש שרוב הזמן די מייתר את החרב. הרמה הגרפית של שני המשחקים גם כן זהה – בשניהם משובצות סצינות אנימה מגניבות ביותר (גם היום, רבע מאה אחרי!), יש להם מונולוגים מוקלטים מרשימים (כן, גם היום) והם משתמשים בספרייטים זהים לאדול ודומים מאד לאויבים.

שני המשחקים אכן תוכננו במקור לצאת כמשחק אחד, אך מסיבות עיסקיות הם יצאו לקראת סוף שנות השמונים בנפרד. גירסת הטורבוגרפיקס סידי, שיצאה לראשונה בסוף 1989, היתה הראשונה שאיחדה את שני החלקים. ובצדק – שני המשחקים הללו כרוכים האחד בשני, והמשחק הראשון הוא מצומצם בהיקפו יחסית לשני (בערך מחצית מאורכו של המשחק השני). אני לקחתי הפסקה של כמה חודשים בין Book I ל Book II וזה בהחלט גרע מהחוויה. אני ממליץ להיכנס לשני המשחקים הללו יחד ולשחק אותם האחד אחר השני. גם אם תדברו עם כל אחת מהדמויות בכל הכפרים ותמצאו את כל האוצרות לא תגיעו להרבה יותר מ 10 שעות משחק. וכפי שאפשר לראות מסרטי הלונגפליי למטה, אם אתם יודעים מה אתם עושים אפשר לסיים את שני המשחקים בתוך פחות מארבע שעות (!).

לדעתי המוזיקה במשחק הראשון (למעט המוזיקה הקצת מעצבנת במגדל) טובה בהרבה מהמוזיקה של המשחק השני, למרות שבשני המשחקים הללו המוזיקה היא מדהימה ורבים מאמינים שהיא הטובה ביותר מכל האיטרציות הרבות (רבות מאד) שבאו אחריהם. תנסו לעקוב:
ל Ys Book I & II יצאו המון גירסאות שונות אשר רובן מתבססות על רימייק בשם Ys Eternal. רימייק זה יצא כמעט עשור לאחר גירסאת הטורבוגרפיקס ויצא לווינדוז 98 בשנת 1998 ע"י מפתחת המשחק המקורית, Falcom. כשנה אחר כך התווסף Ys II Eternal וב 2001 הוציאה Falcom את שניהם תחת כותר אחד בשם Ys I & II Complete. גירסת ה Complete המצויינת יצאה גם לפלייסטיישן 2 בשם Ys I & II Eternal Story.
שוב עבר כמעט עשור שלם, וב 2009 יצאו גירסאות של Eternal לקונסולות הניידות נינטנדו 3DS והסוני PSP. גירסאת ה 3DS ניקראה Legacy of Ys Book I & II והיא שינתה את הרקעים לגרפיקה פוליגונית שגרעה מאד מאיכותו של המשחק. אבל גירסאת ה PSP שנקראה Ys I & II Chronicles היתה פורט מצויין שהוסיף אלמנטים נוספים וביניהם ממשק חדש, תמונות חדשות לכל הדמויות, והאפשרות לבחור פסקול מגירסאות קודמות. למעשה, גירסאת ה PSP היתה כל כך טובה שהיא עברה המרה חזרה לפיסי (!) שנקראה Ys I & II Chronicles Plus – וזו הגירסה המעולה שניתנת כיום להורדה מסטים.

הנה השוואה בין הגירסאות העיקריות של Ys Book I & II, תוכלו לנחש לאיזו קונסולה שייכת כל תפיסת מסך? (לפתרון תעברו עם העכבר על התמונה)

ולסיום, כהערכה לכך שנישארת לקרוא את הסקירה הזו עד הסוף – בונוס: פלייליסט של שתי סדרות האנימה המצויינות המבוססות על שני המשחקים מבית הסטודיו Tokyo Kids. הסידרה הראשונה Ancient Books of Ys בת 7 פרקים יצאה ב 1989, ואילו הסידרה השניה Castle in the Heavens בת 4 פרקים יצאה ב 1992. כל ה 11 פרקים כאן עם כתוביות באנגלית. מומלץ!

!Go Play
משחקי הסידרה לקונסולות רטרו ניתנים למשחק בקלות על אמולטורים. להוריד משחק נסו את הפוסט אתרי הורדות הרומים הטובים ביותר, או חפשו את שם המשחק (באנגלית כמובן) עם המילה ROM או ISO (למשחקי סידי). להורדת אמולטור לקונסולה המתאימה לכו לדף ה SYSTEMS.
חשוב לציין כי מרבית משחקי Ys לפיסי הם זולים במיוחד ב GOG וב STEAM.