You are currently viewing הארנב עם האגרוף הביוני – Forged in Shadow Torch

הארנב עם האגרוף הביוני – Forged in Shadow Torch

FIST הוא מהמשחקים האלה שכשאתה רואה טריילר שלהם הוא כל כך מגניב שאתה מיד נדלק ורושם לעצמך שאתה חייב לנסות אותו. אבל כמו שקורה הרבה פעמים בעולם המדהים שלנו בו כל הזמן יוצאים משחקים חדשים, לקח לי זמן עד שהתפניתי אליו. מה שדרבן אותי היה ערוץ היוטיוב המעולה Bibo Gaming שהמליץ לא פעם על המשחק הזה, שפותח ע"י הסטודיו הסיני TiGames והופץ ב 2021 ע"י Bilibili. אז סוף סוף ניסיתי אותו, ולמרות שהוא באמת מגניב, יש בו גם כמה דברים מעצבנים.

מלבד העובדה ששם המשחק הוא ראשי התיבות המאולצים ביותר אי פעם, הייחוד של FIST הוא בדמויות שהן חיות אנטרומורפיסטיות (כלומר שעברו האנשה). אתם משחקים ארנב too-cool-for-school בשם רייטון שתמיד לובש מעיל עור. חברו הטוב של רייטון הוא דוב, ושאר הדמויות שפוגשים בדרך הם עכברושים, חתולים, כלבים, גדיים ועוד. וכל מה שאתם רואים על המסך מעוצב בסגנון סטים פאנק עם נגיעות פילם נואר.
כן, הכל נראה כאן מאד מגניב וסטייליסטי. הכל חוץ מהמוזיקה הנשכחת, ולפרקים ממש גרועה, והרמה הירודה משהו של הדיאלוגים, גם המוקלטים וגם אלו שלא. אבל זה נסלח, כי שאר האספקטים בפרזנטציה עשויים טוב. ובראשם הגרפיקה התלת מימדית המפורטת להפליא במשחק שהוא 2D קלאסי.

המפתחים החליטו שלא ללכת עם טרנד הפיקסל ארט, שלמרות שהוא חביב עלי מאד אני מוכרח להגיד שהוא מתחיל קצת להימאס. במקום זאת הם בחרו בעולם תלת מימדי עשיר בפרטים ברמת משחק AAA ממש. ובאמת הגרפיקה היא עשירה ומפורטת עד כדי כך שפעמים רבות אני ממש מרגיש שאפשר ללכת למקום ברקע, ושוב ושוב אני נאלץ להזכיר לעצמי ש FIST קיים רק בציר ה X וציר ה Y (ולא בציר ה Z).
יחד עם זאת יש לשימוש בגרפיקה כזאת גם צד פחות חיובי כשמשתמשים בה במשחק דו מימדי. מכיוון שהפרזנטציה כאן היא מפורטת להפליא, עם נכסים מרונדרים ב 3D מלא ברזולוציה גבוהה, לרבות הסביבה והרקעים, חסר קצת הדיוק של גרפיקת פיקסל-ארט. כאשר הכל מצוייר בפיקסלים גדולים, השליטה והאינטראקציה עם הסביבה היא מדוייקת יותר כי רואים ממש את הפיקסל של הדמות נוגע בצורה ברורה בפיקסל של אויב או של הסביבה. כשעוברים לנכסים "עגולים יותר" אז המשחקיות מרגישה פחות חדה.

כמו כל משחק מטרואידוואניה שאני מתחיל לשחק, לוקח לי קצת זמן להכנס אליו, אבל מהר מאד אני באובססיה לחקור ולמצוא כל דבר במפה. אני לא בדיוק Completionist, ואני ממש לא רץ אחרי טרופיז או אצ'יבמנטס, אבל משחקי מטרואידוואניה מוציאים ממני דחף לגלות את כל המפה שלהם. ולראיה, המשחק היחיד שיש לי עליו פלטינום הוא Monster Boy, אולי משחק המטרואידווניה הטוב ביותר שיצא בשנים האחרונות. FIST גם מדרבן את השחקן לחקור את המפה עם דמות מסויימת בעיר שנותנת בונוס נחמד כל פעם שמגיעים אליה עם השלמה של גילוי 100% של איזשהו איזור.
המפה ב FIST היא ענקית ממש, וכוללת הרבה אזורים מיוחדים ומאתגרים למדי. המשחק כולל גם כמה פאזלים שהם כולם קלילים ביותר, למעט פאזל אחד במכרה. באותו פאזל צריך למשוך אויב מתגלגל ממסך אחד כדי שיעבור בין דלתות ויפתח דלת לחפץ שידרוג חיים. הלוואי ששאר הפאזלים במשחק היו מתוחכמים בצורה כזאת…

FIST כולל מערכת שדרוגי נשקים מפורטת למדי/ יש שלושה נשקים שמשיגים עם התקדמות המשחק – אגרוף ענקי, מקדח שמשמש גם כפרופלור באויר ובמים, ושוט עם זרם חשמלי. לכל אחד מהנשקים אפשר ללמוד תנועות מיוחדות וקומבואים כדי להעצים את הדמות. ובהתאם לז'אנר של המשחק, כל נשק גם מאפשר מעבר לאיזורים מסויימים שחסומים עד להשגתו.
בהתאם לשם המשחק, הנשק העיקרי של הגיבור הוא זרוע מכנית עצומה שמחוברת אל גופו, והקרבות איתה מרגישים מצויינים ומספקים כמו משחק ביטאמאפ ארקיידי. שני הנשקים האחרים הם גם פרקטיים מאד נגד אויבים מסויימים, ומומלץ לנסות את כל הנשקים נגד אויבים חדשים. החלפת הנשקים מתבצעת באמצעות כפתור L1 וגם באמצעות הסטיק השמאלי (לי יש העדפה ברורה להשתמש בדיפאד לתנועה במשחקי 2D), אבל הרבה יותר מדי פעמים החלפתי נשק בטעות מבלי שהתכוונתי מה שגרם לי להפסיד בקרבות קשים במיוחד.
אכן, לעיתים מצאתי את עצמי נתקע קצת בבוסים מסויימים, במיוחד מול בוס בזירה צפופה יחסית שקרא פתאום באמצע הקרב לאחיו לעזרה, ומול בוס קשוח במיוחד שנקרא יוקוזונה… אבל בגדול רמת הקושי של המשחק היא לא גבוהה במיוחד, אם כי אולי מעט לא אחידה. חלק מהבוסים, כולל הבוס האחרון, מרגישים קצת זולים, אבל אף אחד מהם הוא לא בלתי אפשרי. לרוב גם די קל לעבור את השלבים ולחסל אויבים, וגם אם לפעמים תתקלו באיזורי פלטפורמות שידרשו שליטה בכל היכולות שלכם כדי לעבור אותם, הם לא יתסכלו אתכם. בטח לא כמו פלטפורמרים פיקסל-ארטיים כמו 'השליח' (The Messenger) ו'צל הסייבר' (Cyber Shadow) שהם הרבה יותר הארדקור.

תראו, סה"כ אהבתי את המשחק. אבל לא כמו מתן רביבו מערוץ היוטיוב Bibo Gaming, שלא סתם אהב אותו אלא אפילו נתן לו את תואר משחק השנה 2021 (תואר שאני דרך אגב נתתי ל Huntdown):

!Go Play
FIST יצא לפלייסטיישן 4, לפלייסטיישן 5, לנינטנדו סוויץ ולפיסי בסטים ובאפיק. נכון למועד כתיבת שורות אלה טרם יצאה גירסה לאקסבוקס.
עדכון: המשחק יצא באמצע 2023 גם לאקסבוקס סריז (X ו S), אבל משום מה לא לאקסבוקס וואן…
המחיר המלא שלו הוא $30 והוא באמת נותן תמורה לא רעה בכלל.