You are currently viewing טוריקן פלאשבק

טוריקן פלאשבק

מנפרד טרנז היה חזק בסצינת הקומודור 64 הגרמנית בשנות השמונים. הוא השתתף בפיתוח פורט של R-Type ומשחק בשם Great Giana Sisters שהיה חיקוי לא רע בכלל של Mario Bros Super. אבל משחקים אלו היו רק אימון לאחד המשחקים המרשימים ביותר שיצאו לקומודור 64 – טוריקן, שהפך במהירות למשחק קאלט למחשב המופלא הזה.

טוריקן הוא במהותו משחק קפיצה-יריה Run n Gun לא לינארי, כלומר השלבים הם גדולים מאד וכוללים הרבה מקומות שאפשר לגלות, במעין מבוך 2D. במובן הזה הגיימפליי מזכיר את מטרואיד, והדמיון לא נשאר שם כי אחת התנועות המיוחדות היא הפיכה לכדור שמשאיר מוקשים. טרנז הזכיר גם את משחק הארקייד האיזוטרי Psycho Nics Oscar של דאטה איסט מ 1987 שהעיצוב וקצב המשחק שלו היוו השראה לטוריקן.

מה שמיוחד במשחקי טוריקן הוא הקצב הסופר-מהיר של הגיימפליי ושהאויבים לא עושים respawn. ברגע שחיסלת אויב הוא לא יחזור יותר, מה שמכניס למשחקיות אלמנט של גילוי ו"ניקוי" השלבים לא רק מבונוסים אלא גם מאויבים. אפשר לאסוף כמה סוגים של נשקים כמו יריות שקופצות מקירות, יריות מניפה (שאני מעדיף), לייזרים, כדורי אש ועוד. ישנם גם נשקים מיוחדים עם מספר מוגבל של שימושים כמו טילים חזקים במיוחד ומעין גל הדף שפוגע בכל האויבים על המסך. ובל נשכח גם את ההפיכה לכדור א-לה מטרואיד שהכרחית במעברים צפופים במיוחד.


טוריקן יצא ב 1990 ע"י חברת Rainbow Arts והפך מיד ללהיט, בעיקר בגלל הגרפיקה המדהימה שלו שדחפה את יכולות הקומודור 64 אל הקצה. שני משחקי טוריקן הראשונים רצו ופותחו ע"י טרנז על הקומודור 64, וחברת Factor 5 היתה אמונה על ההמרה של המשחקים הללו לפלטפורמות אחרות, ובמיוחד לאמיגה. על האמיגה המשחקים זכו גם לפסקול אייטיזי (שהיום נקרא גם רטרו-ווייב) מטורף – המוזיקה שלו הולחנה ע"י המלחין הידוע כריס האלסבק (גם הוא גרמני, כמו טרנז) שסדרת טוריקן נחשבת עד היום לאחת מפסגות היצירה שלו. האלסבק המשיך לעבוד על הפסקולים של משחקי הסדרה גם על המגה דרייב והסופר נינטנדו.

סדרת טוריקן כוללת לא מעט משחקים שזכו להמרות על פלטפורמות שונות, מחשבים וקונסולות. עם הזמן יצאו כמה וכמה אוספים, ולאחרונה יצאה קולקציה מוצלחת במיוחד בשם Turrican Flashback עם מה שהם כנראה ארבעת המשחקים הטובים ביותר מבין כל ההמרות של משחקי הסדרה. הקולקציה הזאת פותחה במשותף עם הצוות המקורי מ Factor 5 ויצאה ע"י חברת ININ שעושה חייל בהוצאות מחודשות ומצוינות של משחקי רטרו, כמו: ספייס אינביידרס פוראבר, באבל באבל 4, נינג'ה וואריורס, והרימייק של עולם המפלצות 4.
הקולקציה הזאת מציגה אמולציה מצוינת הן מבחינת הגרפיקה ואפילו יותר מכך – מבחינת הסאונד. כמובן שתמצאו כאן את כל התוספות המקובלות כיום, כמו: רקעים שונים, שיידרים להדמיית מסכים ישנים, שמירות מצבים, Rewind (שהוא די הכרחי במשחקים ישנים בכלל ובמשחקי טוריקן בפרט), ושליטה מעודכנת לשלטים מודרניים.

טוריקן פלאשבק כולל את המשחקים הבאים:

Turrican I – אמיגה
המשחק המקורי שהתחיל את הכל פותח על הקומודור 64 ועליו הוא גם יצא לראשונה ב 1990. אלא שבאותה שנה הוא יצא גם על האמיגה עם גרפיקה משופרת ומוזיקה קאנונית, וזו ללא ספק הגרסה העדיפה.

Turrican II – אמיגה
משחק זה נקרא גם The Final Fight J הוא פותח במקביל על האמיגה וגירסה זו אף יצאה ב 1991 קצת לפני הגירסה "המקורית" לקומודור 64. ב 1992 המשחק קיבל המרות לקונסולות המגה דרייב, הגיימבוי והסופר נינטנדו תחת מיתוג מחדש של משחק הסרט חייל אוניברסלי. אלו היו המרות גרועות למדי והגירסה לסופר נינטנדו אפילו מעולם לא יצאה מסחרית (אם כי ניתן להשיג רום של המשחק).

Mega Turrican – מגה דרייב
חברת Factor 5 פיתחה את המשחק הזה ללא עירוב טרנז והוציאה אותו על קונסולת ה 16 ביט של סגה ב 1994. כאן תהליך הפיתוח התהפך וגירסת המגה דרייב היתה המקורית והאמיגה קיבלה המרה בשם המחייב טוריקן 3. מגה טוריקן הוסיף שתי מכניקות חדשות. חבל התפיסה, דומה לזה שבמשחק Bionic Commando, מאפשר הגעה לפלטפורמות גבוהות או רחוקות במיוחד, ובנוסף אפשר במשחק זה לקפוץ על אויבים בדומה לסופר מריו. זאת בניגוד לטוריקן 1 ו 2 בהם כל נגיעה באויב מורידה אנרגיה.
לדעתי זהו המשחק הטוב ביותר בקולקציה הזאת, בעיקר בגלל הגרפיקה היפהפיה והמפורטת והמשחקיות הקצת יותר לינארית ופחות מבלבלת.

Super Turrican – סופר נינטנדו
סופר טוריקן "המקורי" יצא ב 1992 בכלל על הנינטנדו 8 ביט ופותח בלעדית ע"י טרנז. ב 1993 הוציאה Factor 5 את סופר טוריקן לסופר נינטנדו שלמרות שפותח ע"י אותו הצוות שפיתח את מגה טוריקן והעיצוב הכללי כמו גם הגיימפליי שלו מאד דומה, הוא לא המרה שלו אלא כולל שלבים שונים לגמרי.
ב 1995 יצא לסופר נינטנדו המשחק סופר טוריקן 2 אבל למרות שהוא נחשב טוב מאד הוא לא מופיע בקולקציה הזאת, אולי כי הגיימפליי שלו לינארי מאד ויותר דומה לזה של סדרת קונטרה מאשר למשחקי טוריקן הקודמים.

!Go Play
טוריקן פלאשבק יצא לפלייסטיישן 4 ולנינטנדו סוויץ' בלבד, גם בגרסאות פיזיות, בעלות של $30. לא זול בכלל לאוסף של ארבעה משחקי רטרו.
עדכון אמצע 2022: ININ הוציאה שתי קומפילציות נוספות של משחקי טוריקן שכוללות את המשחקים הנ"ל כמו גם משחקים נוספים מהסדרה – Turrican Anthology Volume I & II – במחיר של $35 כל אחת. זה לדעתי כבר מוגזם, אבל ININ ידועים כבר לשמצה בכך שהם מוציאים את אותם המשחקים באוספים חדשים (ויקרים) שוב ושוב, לדוגמה הם עשו את זה גם עם משחקי Space Invaders.
זכרו כי אם אתם רוצים לנסות את המשחקים האלה (כמו גם משחקי טוריקן אחרים) על פיסי או סמארטפון הם זמינים בקלות גם באמצעות שימוש ברומים ואמולטורים.